تلویزیون آموزشی روزمنو
آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی
روزمنو، محبوب ترین انجمن آشپزی و شیرینی پزی ایرانی

برگشت   روزمنو، محبوب ترین انجمن آشپزی و شیرینی پزی ایرانی > مـــــادر و کــــودک > مادر و كودك - mommy and kid

مادر و كودك - mommy and kid

(سوالات ، تجربیات و ... )

User Tag List

پاسخ

امکانات حالات نمایش
قدیمی 2012-04-15, 08:08 PM   #1
masume
کاربر فعال

آواتار masume

موقعیت: ღღღღ
تشکر کرده : 2,959
تشکر شده 6,348 بار در 834 پست
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
masume has a reputation beyond reputemasume has a reputation beyond reputemasume has a reputation beyond reputemasume has a reputation beyond reputemasume has a reputation beyond reputemasume has a reputation beyond reputemasume has a reputation beyond reputemasume has a reputation beyond reputemasume has a reputation beyond reputemasume has a reputation beyond reputemasume has a reputation beyond repute

مدال های افتخار

پیشفرض کار کودکان در منزل - درست یا غلط؟

انجام کار توسط کودکان در خانه موضوع بحث و مجادله‌های فراوانی است. برخی بر این باورند که کودکان نباید هیچ کاری در خانه انجام دهند.
آنها در واقع این طور فکر می‌کنند که کودک به دنیا نیامده که کار کند، ظرف بشوید، خانه تمیز کند یا غذا آماده کند. انجام همه این کارها وظیفه پدر و مادر است.

از طرف دیگر برخی از والدین و به‌ خصوص متخصصان تربیت کودک و روانشناسان، معتقدند که انجام کارهای روزمره در خانه برای کودک مفید است. آنها می‌گویند انجام چنین کارهایی به کودک حس مسئولیت می‌بخشد، اعتماد به‌نفس او را افزایش می‌دهد و به او ‌احساس «مهم بودن» می‌دهد ضمناً انجام این کارها او را برای انجام وظایف اجتناب‌ناپذیر آینده در زندگی شخصی خود آماده می‌سازد.

کار کودک در خانه باید متناسب با سن، توانایی و وقت او باشد. مثلاً از کودک 5‌ ساله نباید انتظار داشت ظرف بشوید یا غذا گرم کند. اما در این سن می‌تواند اسباب بازی‌های ریخته شده در اتاق را جمع کند، لباس‌های کثیف را در سبد بریزد و در جمع و جور کردن خانه در حد توانش کمک کند. کودکان کوچک‌تر معمولا مایل به انجام کارهای داخل خانه هستند.

آنها از انجام اینگونه کارها لذت می‌برند و احساس می‌کنند بزرگ شده‌اند زیرا پدر و مادرشان آنها را انجام می‌دهند. به کودکان بزرگ‌تر باید کارهایی با مسئولیت بیشتر داده شود مانند تمیز کردن یا خشک کردن ظروف، جاروکشی و گردگیری، آب دادن گل‌ها یا رسیدگی به باغچه با نظارت پدر یا مادر. اما چنین کارهایی گاهی خواست کودکان بزرگ‌تر یا نوجوان نیست و نمی‌خواهند آنها را انجام دهند. یکی از مهم‌ترین دلایل آن این است که با بزرگ شدن کودکان مسئولیت‌های آنها در رابطه با مدرسه به‌طور فزاینده افزایش می‌یابد. انجام تکالیف مدرسه معمولا وقت‌گیر است و با بالا رفتن سن بیشتر هم می‌شود. یک دانش‌آموز دوره راهنمایی گاهی حداقل 2 ساعت باید به‌طور روزانه به انجام تکالیف مدرسه بپردازد و حدود 6‌ ساعت هم در کلاس درس باشد.

اگر کودک به فعالیت‌های دیگر خارج از مدرسه مانند کلاس‌های خاص ورزشی، هنری یا علمی هم مشغول باشد زمان باقی مانده برای انجام کارهای خانه احتمالا بسیار کوتاه خواهد بود. در چنین شرایطی اضافه کردن کارهای دیگر بر دوش کودک او را یاغی یا حداقل مقاوم می‌سازد.

در اینجا مسئولیت والدین این است که کاری را که کودک در مدرسه یا پس از آن انجام می‌دهد، در نظر گرفته و برنامه انجام کارهای دیگر را بر اساس آن و به‌طور مناسب تنظیم کنند. وقتی کارهای مدرسه زیاد است می‌توان انجام کار خانه را به روزهای آخر هفته موکول کرد یا کار روزمره خیلی سبک طی ماه‌های مدرسه انجام داد و سپس در تابستان به‌طور جدی‌تر در کارهای خانه مشارکت کرد.

برنامه مشترک شبانه «جمع و جور» برای همه اعضای خانواده
برخی خانواده‌ها هر شب یک برنامه « جمع و جور » 10 یا 15‌ دقیقه‌ای برای همه اعضای خانواده ترتیب می‌دهند. که در این دقایق همه با هم به جمع و جورکردن خانه می‌پردازند، اسباب بازی‌ها سر جایشان گذاشته می‌شود، کتاب‌ها یا مجلات در محل خود قرار می‌گیرند، ترتیب ظرف‌ها داده می‌شود و آشپزخانه مرتب می‌شود و حتی گردگیری برخی اتاق‌ها یا اتاق‌نشیمن صورت می‌گیرد.

این مدت زمان کار مشترک در خانه باعث می‌شود کودکان در مدت زمان کوتاهی کار ساده‌ای انجام دهند و به مزایای انجام این کار دست یابند. ضمنا همه اعضای خانواده درگیر کار مشترک شده‌اند که علاوه بر افزایش صمیمیت، روح همکاری را در آنان تقویت می‌کند. پیامد چنین کاری برای پدر و مادر نیز برجسته است چرا که به این ترتیب و با کمک همه اعضای خانواده برخی از کارهای روزمره در فضایی گرم و صمیمانه انجام شده است.

نکته مهم در انجام کار خانه این است که والدین باید طبیعت و ماهیت زندگی با یکدیگر به‌ عنوان یک خانواده را مورد تأکید قرار دهند. مفهوم ماهیت زندگی خانوادگی این است که همه به هم کمک می‌کنند، برخی کارها توسط یک یا دو نفر انجام می‌شود و گاهی یکی بیش از دیگری کار می‌کند اما هر کس براساس توانایی و برنامه زمان‌بندی خود در این کار گروهی مشارکت دارد.

انجام کار در خانه تنبیه کودک نیست
انجام کار در خانه تنبیه کودک نیست و نباید هم باشد بلکه ابزاری آموزشی است که کودک را در نهایت آماده می‌سازد تا روزی در آینده بتواند مراقبت از خود و انجام کارهای خود را برعهده گیرد.

اگر انجام کار به‌صورت یک وسیله تنبیهی در‌آید، انجام آن برای کودک فایده‌ای نخواهد داشت و به افزایش اعتماد به‌ نفس و حس مسئولیت او کمکی نخواهد کرد.

برای کودکان در خانه، تنوع کاری ایجاد کنید
از آنجا که هدف نهایی انجام کار در خانه افزایش توانایی کودک در آینده برای انجام کارهای متفاوت است بایستی انجام این کارها در خانه نیز از تنوع برخوردار باشد و نوجوانی که فقط ظرف می‌شوید ممکن است نتواند حتی آب جوش بیاورد.

این تنوع کاری از نظر روحی نیز برای کودک جالب است و چالش موجود در هر کار، به افزایش بیشتر اعتماد به نفس او کمک می‌کند. پس والدین باید تنوع کاری برای کودک ایجاد کنند و درصورت وجود فرزندان بیشتر، کارها را در یک دور گردشی بیندازند.

نکته نهایی این است که شما به‌عنوان والدین در انجام کارهای مختلف خانه باید الگوی کودکان خود باشید. اگر شما در مقابل کودک این کار را انجام ندهید مثلا کودکتان نبیند که شما تمیز کاری یا گردگیری می‌کنید یا غذا درست می‌کنید احتمالا او هم دلیلی نمی‌یابد تا انگیزه برای انجام آن کارها پیدا کند
3tare 2nbale dar (2012-04-29), Amitida (2012-04-15), ღ.ترنم.ღ (2012-04-16), Hedieh (2012-04-15), Honey (2012-04-15), شبهای تهران (2012-04-15)
قدیمی 2012-04-15, 08:28 PM   #2
Amitida
کاربر خیلی فعال

آواتار Amitida

موقعیت: مشهد
تشکر کرده : 8,275
تشکر شده 18,336 بار در 2,198 پست
Amitida has a reputation beyond reputeAmitida has a reputation beyond reputeAmitida has a reputation beyond reputeAmitida has a reputation beyond reputeAmitida has a reputation beyond reputeAmitida has a reputation beyond reputeAmitida has a reputation beyond reputeAmitida has a reputation beyond reputeAmitida has a reputation beyond reputeAmitida has a reputation beyond reputeAmitida has a reputation beyond repute

مدال های افتخار

پیشفرض پاسخ: کار کودکان در منزل،درست یا غلط؟

به نظر من یکمش بد نیست
من خودم ته تقاری بودم و یه دونه دختر و مامانم اصلا نمیذاشت هیچ کاری بکنم و خدایی خیلی بی عرضه باز اومدم
به نظرم این شل و ولی و این سستی و فس فس بودنم تو انجام کارها دلیلش اینه که هیچ موقع تو خونه هیج کاری یاد نگرفتم
قدیمی 2012-04-15, 10:54 PM   #3
Nahid59
کاربر خیلی فعال

آواتار Nahid59

تشکر کرده : 20,901
تشکر شده 17,159 بار در 2,212 پست
Nahid59 has a reputation beyond reputeNahid59 has a reputation beyond reputeNahid59 has a reputation beyond reputeNahid59 has a reputation beyond reputeNahid59 has a reputation beyond reputeNahid59 has a reputation beyond reputeNahid59 has a reputation beyond reputeNahid59 has a reputation beyond reputeNahid59 has a reputation beyond reputeNahid59 has a reputation beyond reputeNahid59 has a reputation beyond repute
پیشفرض پاسخ: کار کودکان در منزل - درست یا غلط؟

برای همینه که من به دخترم میگم قد تو که بودم یه زندگی رو میچرخوندم
هی بهش تلقین میکنم بچم خیلی زرنگ شده امروز لباسای مدرسشو خودش شست
وقتی پیش بند آشپزخونه رو میبنده و دستکشاشو دستش میکنه که ظرف بشوره دیدن داره
قدیمی 2012-04-15, 11:01 PM   #4
Hedieh
کاربر فعال

آواتار Hedieh

موقعیت: Tehran
تشکر کرده : 5,242
تشکر شده 8,630 بار در 1,268 پست
Tagged: 1 Thread(s)
Hedieh has a reputation beyond reputeHedieh has a reputation beyond reputeHedieh has a reputation beyond reputeHedieh has a reputation beyond reputeHedieh has a reputation beyond reputeHedieh has a reputation beyond reputeHedieh has a reputation beyond reputeHedieh has a reputation beyond reputeHedieh has a reputation beyond reputeHedieh has a reputation beyond reputeHedieh has a reputation beyond repute

مدال های افتخار

فرشته من ته تقاری بودم اما اصلا این جوری نشدم، 2 تا خواهرام که از من یزرگترن بر عکس من هستن، اونا دست به سیاه و سفید نمیزنن اما من یه تنه یه زندگی رو میچرخونم

اما من با این که بچه توی خونه یک سری از کارهائی که دوست داره رو انجام بده موافقم، مثلا من خودم اون موقع ها که ابتدائی بودم دوست داشتم که غذا بپزم، اما خوب مامانم نمیذاشت
3tare 2nbale dar (2012-04-29), Amitida (2012-04-16), ღ.ترنم.ღ (2012-04-16), Honey (2012-04-15), Nahid59 (2012-04-15), Sarashpaz-Sepideh (2012-11-11), الهام 62 (2012-04-16), شبهای تهران (2012-04-15)
قدیمی 2012-04-15, 11:08 PM   #5
negah
کاربر نیمه فعال

آواتار negah

موقعیت: tehran
تشکر کرده : 1,797
تشکر شده 1,651 بار در 247 پست
negah has a brilliant futurenegah has a brilliant futurenegah has a brilliant futurenegah has a brilliant futurenegah has a brilliant futurenegah has a brilliant futurenegah has a brilliant futurenegah has a brilliant futurenegah has a brilliant futurenegah has a brilliant futurenegah has a brilliant future

من با کار کردن بچه ها تو خونه موافقم و تا حدودی هم موفق بودم وقتی هم که حال ندارن انجام بدن و غرغر میکنن بهشون میگم در اینده میفهمین که چه محبتی بهتون کردم
negah آفلاین است   پاسخ با نقل قول
5 کاربر زیر از دوست گرامی negah عزیز برای این پست سودمند تشکر نموده اند :
3tare 2nbale dar (2012-04-29), ღ.ترنم.ღ (2012-04-16), Hedieh (2012-04-15), Honey (2012-04-15), شبهای تهران (2012-04-15)
پاسخ

کلیدواژه
فرشته, منزل, یا, کودکان, کار, باغچه, برنج, خشک کردن, درست, روزانه, عکس, غلط؟

در حال حاضر کاربران زیر مشغول مشاهده این تاپیک می باشند: 1 (0 عضو و 1 میهمان)

امکانات
حالات نمایش

قوانین ارسال
نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید

BB code فعال
Smilies فعال
[IMG] فعال
HTML غیرفعال

Forum Jump