تلویزیون آموزشی روزمنو
آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی
روزمنو، محبوب ترین انجمن آشپزی و شیرینی پزی ایرانی

برگشت   روزمنو، محبوب ترین انجمن آشپزی و شیرینی پزی ایرانی > انواع دسر > شکلات

User Tag List

پاسخ

امکانات حالات نمایش
قدیمی 2012-07-18, 11:26 AM   #1
ZA18
کاربر جدید

آواتار ZA18

موقعیت: تهران
تشکر کرده : 121
تشکر شده 29 بار در 4 پست
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
ZA18 در آغاز راه است
پیشفرض موس شکلات

موس شکلات

جهت مشاهده تصویر واقعی کلیک کنید

نام:	IMG1793A.jpg
بازدید:	0
اندازه:	54.0 کیلوبایت
شناسه:	168100

مواد لازم :

سفیده تخم مرغ 3 عدد (90 گرم)

شکر 1/2 پیمانه (75 گرم)

کاکائو (الک شده) 1/4 پیمانه (15گرم)

وانیل شکری 1/4 قاشق چای خوری

خامه 1 و 1/2 پیمانه (300 گرم)

پودر قند (الک شده) 2 قاشق سوپ خوری (20 گرم)

کره 2 قاشق سوپ خوری (32 گرم)

آب جوش 3 قاشق سوپ خوری (42 میلی لیتر)

پودر کاکائو (الک شده) به مقدار لازم

طرز تهیه :

در تابه ای مناسب، شکر و کمی آب جوش را روی حرارت ملایم قرار دهید تا شکر کاملاً حل شود (بن ماری). سپس پودر کاکائو و کره را به آن اضافه کرده، مواد را با هم مخلوط کنید و به هم زدن ادامه دهید تا مواد کاملاً یکدست شوند. مواد را از روی حرارت بردارید، وانیل شکری را اضافه کنید. پس از این که کاملاً خنک شد، خامه را با پودر قند هم زده و به مواد بالا اضافه و مخلوط کنید. سفیده ها را با همزن برقی هم بزنید تا کاملاً سفت شوند و حجم آن ها دو برابر شود، سپس به مواد بالا اضافه نمایید و با لیسک مواد را کاملاً مخلوط کنید. مواد آماده را در قالب ریخته، با قاشق سطح آن را صاف کنید و به مدت 17 الی 20 ساعت در یخچال قرار دهید، سپس روی آن پودر کاکائو ریخته و سرو کنید .

منبع: www.khoonedar.mihanblog.com

دوستان من اصلا وارد نیستم. توی این دستور جاییکه گفته کاکائو الک شده باید از پودر کاکائو استفاده کنیم؟ خامه ش خاصه؟ یعنی حتما باید از قنادی بگیریم؟
ممنون میشم کمکم کنید.
نکته دیگه ای هم هست لطف می کنید بگید!

آخرین ویرایش توسط Sepnta در تاریخ 2013-10-01 انجام شده است
ZA18 آفلاین است   پاسخ با نقل قول
13 کاربر زیر از دوست گرامی ZA18 عزیز برای این پست سودمند تشکر نموده اند :
*Shima* (2014-01-04), *عاطفه* (2012-07-18), Amitida (2012-07-18), Azijam (2012-07-19), Belfi (2012-07-18), hamraz (2012-07-18), leila banoo (2012-12-25), marie (2014-06-20), masi93 (2015-01-18), samagh (2015-06-05), فاطمه مهر (2013-08-20), zariattari (2012-07-18), شبنم 71 (2012-11-17)
قدیمی 2012-07-18, 11:53 AM   #2
Amitida
کاربر خیلی فعال

آواتار Amitida

موقعیت: مشهد
تشکر کرده : 8,275
تشکر شده 18,329 بار در 2,198 پست
Amitida has a reputation beyond reputeAmitida has a reputation beyond reputeAmitida has a reputation beyond reputeAmitida has a reputation beyond reputeAmitida has a reputation beyond reputeAmitida has a reputation beyond reputeAmitida has a reputation beyond reputeAmitida has a reputation beyond reputeAmitida has a reputation beyond reputeAmitida has a reputation beyond reputeAmitida has a reputation beyond repute

مدال های افتخار

پیشفرض پاسخ: موس شکلات

من فکر میکنم خامه خامه معمولی هستش

آخرین ویرایش توسط Sepnta در تاریخ 2013-02-28 انجام شده است
Amitida آفلاین است   پاسخ با نقل قول
2 کاربر زیر از دوست گرامی Amitida عزیز برای این پست سودمند تشکر نموده اند :
marie (2014-06-20), ZA18 (2012-07-18)
قدیمی 2012-07-18, 11:57 AM   #3
*عاطفه*
کاربر خیلی فعال

آواتار *عاطفه*

موقعیت: شمال
تشکر کرده : 3,348
تشکر شده 13,028 بار در 1,758 پست
*عاطفه* has a reputation beyond repute*عاطفه* has a reputation beyond repute*عاطفه* has a reputation beyond repute*عاطفه* has a reputation beyond repute*عاطفه* has a reputation beyond repute*عاطفه* has a reputation beyond repute*عاطفه* has a reputation beyond repute*عاطفه* has a reputation beyond repute*عاطفه* has a reputation beyond repute*عاطفه* has a reputation beyond repute*عاطفه* has a reputation beyond repute

ممنون از دستورت عزيزم

منظور از كاكائو همون پودركاكائوئه و بايد الك شه كه صاف و بدون گوله باشه

خامه هم چون پودرقند بهش اضافه ميشه به احتمال خيلي زياد بايد خامه صبحانه باشه چون خامه قنادي خودش شيرين هست

من اين موس رو درست كردم و با خامه معمولي هم بود،خيلي هم عالي شده بود

موفق باشي دوست گلمون
*عاطفه* آفلاین است   پاسخ با نقل قول
5 کاربر زیر از دوست گرامی *عاطفه* عزیز برای این پست سودمند تشکر نموده اند :
mamaneasal (2013-07-15), Sepnta (2013-02-28), فاطمه مهر (2013-08-20), متین. ع (2015-02-11), ZA18 (2012-07-18)
قدیمی 2014-06-19, 10:12 PM   #4
پرچونه
کاربر نیمه فعال

آواتار پرچونه

موقعیت: تهران
تشکر کرده : 7,285
تشکر شده 10,116 بار در 296 پست
Tagged: 1 Thread(s)
پرچونه has a reputation beyond reputeپرچونه has a reputation beyond reputeپرچونه has a reputation beyond reputeپرچونه has a reputation beyond reputeپرچونه has a reputation beyond reputeپرچونه has a reputation beyond reputeپرچونه has a reputation beyond reputeپرچونه has a reputation beyond reputeپرچونه has a reputation beyond reputeپرچونه has a reputation beyond reputeپرچونه has a reputation beyond repute

مدال های افتخار

دستور کیک موس شکلاتی 3لایه عیناً از وبلاگ شف ژولیت :

مواد لازم برای کیک شکلاتی :

پودر کاکائوی ۱/۲ پیمانه باضافه ۲ قاشق غذا خوری

تخم مرغ درشت ۲ عدد

آرد ۱و ۳/۴ پیمانه یا ۲۱۰ گرم

کره ۱ قالب ۱۱۲ گرمی

شکر ۱ و ۱/۳ پیمانه یا ۲۵۷ گرم

شکلات سیاه ۵۶ گرم

بکینگ پودر ۲ قاشق چای خوری یا ۸ گرم

نمک ۱/۴ قاشق چایخوری یا گرم

آب ۱/۲ پیمانه یا ۱۱۸ میلیگرم

شیر ۱/۲ پیمانه یا ۱۱۸ میلیگرم

مواد لازم برای شکلات موس سیاه :

خامه معمولی ۱و ۱/۴ پیمانه یا ۲۸۰ گرم

پودر ژلاتین ۱ قاشق چایخوری یا ۳ گرم

آب ۲ قاشق غذا خوری

شکلات سیاه یا شکلات شیری خرد شده ۱۷۵ گرم

شیر ۱/۲ پیمانه یا ۱۰۵ گرم

مواد لازم برای شکلات موس سفید

خامه معمولی ۱و ۱/۴ پیمانه یا ۲۸۰ گرم

پودر ژلاتین ۱ قاشق چایخوری یا ۳ گرم

آب ۲ قاشق غذا خوری

شکلات سفید خرد شده ۱۷۵ گرم

شیر ۱/۲ پیمانه یا ۱۰۵ گرم

مواد لازم برای سس شکلاتی

شکلات شیری یا شکلات سیاه ۱۱۲ گرم

وانیل ۱/۲ قاشق چایخوری

خامه معمولی ۱/۲ پیمانه یا ۸۰ گرم

روغن مایع ۲ قاشق غذاخوری

خوب اول از همه میریم واسه درست کردن کیک شکلاتی , قبلش باید بگم که واسه درست کردن این کیک نیاز به دوروز وقت دارید یعنی این که شب قبل باید کیک رو درست کنید و روز بعد شکلات موس رو روش میریزیم لایه لایه و این کیک وقتی همه مراحلش تموم شد حداقل باید ٤ ساعت تو یخچال باشه تا همه لایه ها خودشون رو بگیرند . در صورتی که وقت ندارید میتونید یه کیک شکلاتی آماده از بیرون بگیرید اما خوب این کیکشکلاتی خونگی ما کجا کیکشکلاتی بازار کجا .

خوب اول از همه باید همه مواد همدمای محیط باشند.

فر رو روشن میکنیم میزاریم رو ٣٢٥ درجه فارنهایت یا ١٦٣ درجه سانتیگرد.

شکلاتی رو که واسه این کیک نیاز داریم رو خرد میکنیم تا زودتر آب بشه , من از شکلات تلخ یا همون شکلات سیاه استفاده نکردم و بجاش از شکلات شیری استفاده کردم.
من واسه آب کردن شکلات از روش ماکروفری استفاده کردم به این صورت که شکلات رو تو فر گذاشتم به مدت ٣٠ ثانیه و یه هم زدم و دوباره توماکروفر گذاشتم به مدت ٦٠ تا ۹۰ ثانیه.

نکته مهمی که اینجاست اینه که نباید بزارید شکلات به جوش بیاد چون دیگه کیفیتشو از دست میده پس خیلی خیلی دقت کنید رو این مرحله .

کره ، شکر، پودر کاکائوی رو با دور متوسط همزن هم میزنیم ، یا هم با همزن دستی که باید یه مقدار بیشتر هم بزنید.
به مدت ۳ دقیقه هم میزنید با همزن برقی تا به این صورت در بیاد ، نرم ، پف کرده و کرمی .
تخم مرغ رو اضافه میکنیم ۱دقیقه هم میزنیم و باز تخم مرغ بعدی رواضافه میکنیم . همزمان یادتون باشه که مواد رو از اطراف ظرف با قاشق به مواد اصلی اضافه میکنیم تا خوب همه مواد با هم مخلوط باشند .
خوب همونطوری که میبینید به همچین بافت مایعی باید برسید.

شکلات مایعی که قبلا آب کردیم رو هم اضافه میکنیم و هم میزنیم تا کاملا مخلوط بشند .

خوب تو این مرحله یه مزه بکنید اونم نه با قشق فقط با انگشت عالیه عالی مزش ...............

توی ظرف دیگه ای مواد خوشکمون رو که شامل آرد ، نمک، بکینگ پودر بود رو با چنگال یا همزن دستی مخلوط میکنیم.

شیر و آب رو با هم مخلوط میکنیم میزاریم تو ماکروفریا روی اجاق گاز تا زمانی که داغ بشه، متاسفانه این مرحله رو من یادم رفت عکس بگیرم پس یه وقت جا نندازید .
ارد رو اضافه میکنیم به مخلوط شکلاتی که درست کردیم و حولوحوش ۱ دقیقه با دورآروم هم میزنیم ، یه همچین بافت سفتی رو خواهیم داشت.

اینجاست که رونیکا من طاقت نمیاره اووم یاااامی .........

بعد از این که آرد مخلوط شد با شکلات ، مخلوط شیر و آب که داغه رو اضافه میکنیم و به آرومی هم میزنیم

تا همه مواد یه دست بشه .

موادمون که آماده شد میریزیم تو قالبی که از قبل گریس کاری کردیم (به این صورت که با کره چرب کردیم قالب رو و روش ارد پاشیدیم) میریزیم و میزاریم تو فر به مدت ۳۰ تا ۴۰ دقیقه ، یا تا زمانی که وقتی وسط کیک چوب کبریت یا یه چنگال فرو کنیم تمیز بیاد بیرون. باید بگم که میتونید از هر سایزقلبی که دلتون میخواد استفاده کنید من از قالب ۲۰ سانتی استفاده کردم.

یادتون باشه طی ۲۰ دقیقه اول بهیچ وجه در فر رو باز نمیکنیم چون پف کیکئون بلافاصله میخوابه
خوب اینم کیکی که از واسط نصف کردم چون همه کیک رو لازم ندارم، فقط یه لایه میخوام واسه پایه این کیک.
خوب در اینجا وارد مرحله خوشمزه تر این کیک میشیم ، درست کردن شکلات موس شیری .

ژلاتین رو میپاشیم رو آب گرم و میزاریم تا ۵ دقیقه بمونه تا بره ته ظرف و نرم بشه.

تو این فاصله شیر رو داغ میکنیم اما نمیزاریم به مرحله جوش برسه . ژلاتین رو اضافه میکنیم به شیر و هم میزنیم .

شکلات شیری رو خرد میکنیم.شیرداغ و ژلاتین رو که با هم مخلوط کرده بودیم رو اضافه میکنیم به شکلات و میزاریم تا ۲ دقیقه بمونه و شکلات آب بشه با گرمای شیر .
بعد ۲ دقیقه هم میزنیم تا یه دست بشه .
خامه رو بدون پودر شکر هم میزنیم تا زمانی که پف کنه .

شوکلاتمون وقتی سرد شد خیلی سرد نه چون توش ژلاتین داره و میبنده، همین که گرماشو از دست داد خوبه ، نصف خامه رو اضافه میکنیم و به آرومی هم میزنیم دورانی تا خامه کاملا با شکلات یه دست بشه و دوباره باقیمانده خامه رو اضافه میکنیم و هم میزنیم .
این مرحله یکی از بهترین مرحله های درست کردن این کیکه .
باید به همچین مخلوط نرم و پفی برسید .
نصف کیک رو تو قالب کمربندی میزاریم. من کیک رو وقتی تو قالب گذاشتم کاملا فشارش دادم ته قالب تا فشرده بشه و بچسبه به اطراف قالب و همه قالب رو بگیره که زمانی شکلات موس رو اضافه میکنیم کاملا روی کیک رو بگیره و به ما بین کیک و قالب نره. با این کار حجم کیکتون هم کمتر میشه .
حالا شکلات موس شیری رو اضافه میکنیم روش و خوب پخش میکنیم تا یه دست بشه .
من از شب قبل تولد این کیک رو درست کردم با این شکلات موس و گذاشتم تو یخچال ، فردا که از افیس اومدم خونه فقط شکلات موس سفید رو درست کردم و سس شکلاتی رو .
پس روش پلاستیک میزاریم تا بو نگیره کیکمون و میزاریم تو یخچال واسه یه شب کامل یا حداقل واسه ۴ ساعت .

واسه درست کردن شکلات موس سفید دقیقا طبق همون مراحلی که واسه شکلات شیری انجام دادیم رو دوباره انجام میدیم.
ژلاتین رو میپاشیم رو آب گرم و میزاریم تا ۵ دقیقه بمونه تا بره ته ظرف و نرم بشه. تو این فاصله شیر رو داغ میکنیم اما نمیزاریم به مرحله جوش برسه . ژلاتین رو اضافه میکنیم به شیر و هم میزنیم
شیرداغ و ژلاتین رو که با هم مخلوط کرده بودیم رو اضافه میکنیم به شکلات و میزاریم تا ۲ دقیقه بمونه و شکلات آب بشه با گرمای شیر .
خامه رو بدون پودر شکر هم میزنیم تا زمانی که پف کنه .
شوکلاتمون وقتی سرد شد خیلی سرد نه چون توش ژلاتین داره و میبنده، همین که گرماشو از دست داد خوبه ، نصف خامه رو اضافه میکنیم و به آرومی هم میزنیم دورانی تا خامه کاملا با شکلات یه دست بشه و دوباره باقیمانده خامه رو اضافه میکنیم و هم میزنیم .
این شکلات موس سفید رو میریزیم رو لایه قبلی این کیک که همون شکلات موس شیری بود که چندین ساعت تو یخچال بوده و حسابی سرده و خودش رو گرفته .
سطحش رو صاف میکنیم و میزاریم تو فریزر واسه ۱ ساعت .
بهتره بزارید تو فریزر بعد ۲ ساعت بزارید تو یخچال .
دمای یخچال باید خیلی سرد باشه .
خوب میریم واسه مرحله نهایی این کیک که تهیه سس شوکلاتیه .
شکلات شیری یا تلخ رو با وانیل مخلوط میکنیم.
خامه رو با روغن مایه میزاریم تو ماکروفر یا اجاق گاز تا داغ بشه اما به جوش نیاد .
خامه داغ رو میریزیم رو شوکلاتمون و میزاریم ۲ دقیقه بمونه . بعد ۲ دقیقه هم میزنیم تا کاملا شکلات با خامه مخلوط بشه.
وجود روغن مایع موجب میشه که این سس شوکلاتیمون براق بشه .
وقتی گرمشو از دست داد و کم کم داشت سرد میشد لایه آخر رو میریزیم رو کیکمون و میفرستیمش بره تو فریزر واسه ۱ ساعت دیگه .
بعد یه ساعت میزارمش تو یخچال .
نکته خیلی خیلی مهم واسه سرو این کیک شکلاتی اینه که از یه چاقوی تیز باریک استفاده میکنیم تا همه لایه ها تمیز بریده باشند . واسه هر اسلایسی هم که میبرید یه دستمال کنارتون باشه که چاقوتونو تمیز کنید و باز اسلایس بعدی رو ببرید.
واسه تزئین هم میتونید از توت فرنگی یا شاه توت استفاده کنید و کمی شکلات خرد شده روش بریزید .
من کمی سس شکلات سیاه هم دور تا دور کیک ریختم .
Attached Thumbnails
DSC_7911.jpg   cake_tripeChocolateMousse_DSC_0984.jpg  

DSC_7937.jpg   DSC_7938.jpg  

DSC_7943.jpg   DSC_7949.jpg  

DSC_7953.jpg   DSC_7955.jpg  

DSC_7969.jpg   DSC_8128.jpg  

پرچونه آفلاین است   پاسخ با نقل قول
24 کاربر زیر از دوست گرامی پرچونه عزیز برای این پست سودمند تشکر نموده اند :
*Shima* (2014-06-21), 12345t (2014-06-20), 136122 (2016-02-08), 13899 (2015-07-27), Belfi (2014-06-20), gole roz (2015-01-27), hasty7 (2014-06-19), marie (2014-07-08), melmel (2014-07-22), NedaBahari (2014-07-08), Nika61 (2014-07-02), Pari65 (2014-06-20), samagh (2015-06-05), somi joon (2014-06-19), مهرانه (2014-06-20), متین. ع (2015-02-11), متینه (2014-07-26), مریم و محسن (2015-08-09), گیتار (2014-06-19), zahori (2014-06-20), الهام 62 (2014-07-08), باران بهاري (2014-07-05), حمیده پهلوانپور (2014-07-02), زهرا23 (2014-06-22)
پاسخ

کلیدواژه
موس, سوپ, شکلات

در حال حاضر کاربران زیر مشغول مشاهده این تاپیک می باشند: 1 (0 عضو و 1 میهمان)

امکانات
حالات نمایش

قوانین ارسال
نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید

BB code فعال
Smilies فعال
[IMG] فعال
HTML غیرفعال

Forum Jump