تلویزیون آموزشی روزمنو
آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی
روزمنو، محبوب ترین انجمن آشپزی و شیرینی پزی ایرانی

برگشت   روزمنو، محبوب ترین انجمن آشپزی و شیرینی پزی ایرانی > غذاهای گیاهی و گیاهخواری > دانستنیهای گیاهخواری

User Tag List

پاسخ

امکانات حالات نمایش
قدیمی 2012-07-10, 10:28 PM   #1
یاسمین ع
کاربر نیمه فعال

آواتار یاسمین ع

موقعیت: اهواز
تشکر کرده : 2,774
تشکر شده 2,485 بار در 350 پست
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
یاسمین ع has a reputation beyond reputeیاسمین ع has a reputation beyond reputeیاسمین ع has a reputation beyond reputeیاسمین ع has a reputation beyond reputeیاسمین ع has a reputation beyond reputeیاسمین ع has a reputation beyond reputeیاسمین ع has a reputation beyond reputeیاسمین ع has a reputation beyond reputeیاسمین ع has a reputation beyond reputeیاسمین ع has a reputation beyond reputeیاسمین ع has a reputation beyond repute
new02 دانستنی هایی درباره پرپهن یا پرپین

پَرپَهَن (پرپین) گیاهی است از سرده خُرفِه یک‌ساله با برگ‌های ضخیم آبدار سبز با ساقه‌های قرمز و گل‌های زرد یا سفید کوچک و تخم‌های سیاه ریز که خواص دارویی دارند.

گونه‌ها
نوع وحشی پرپهن گیاهی است خزنده با ساقه‌های خوابیدهٔ قرمز رنگ و برگ‌های دایره‌ای گوشتی و گلهای کوچک زرد رنگ.
نوع پرورشی پرپهن ساقه‌های کلفت آبدار سرخ رنگی با بلندی ده الی چهل سانتی‌متر دارد.

کاشت و تکثیر
پرپهن وحشی علف‌هرزی است آبدار که در شرایط گرم و خشک به خوبی رشد می‌کند و توسط بذر و نیز در صورت مرطوب بودن خاک توسط قطعات ساقه تکثیر می‌یابد.

پرپهن خاک‌های شل و غنی شنی را ترجیح می‌دهد، اما می‌تواند در دامنه گسترده‌ای از خاک‌ها و شرایط اقلیمی مختلف رشد کند. این گیاه آنقدر گوشتی است که می‌تواند پس از قطع شدن همچنان زنده بماند و حتی بذر تولید کند و به همین دلیل از بین بردن و کنترل آن بسیار دشوار است.

در ایران معمولا پرپهن را می‌کارند، ولی نوع وحشی‌اش نیز در مناطق شمالی ایران، در اطراف رشت، لاهیجان، تهران، تفرش، اراک و سایر نواحی می‌روید. تکثیر پرپهن از طریق کاشت بذر آن صورت می‌گیرد. بذر را مستقیما در مزرعهٔ اصلی در ماه‌های اردیبهشت تا تیر ماه می‌کارند. خاک مزرعه باید غنی باشد و چون احتیاج به آب زیادی دارد، آبیاری آن باید مرتبا صورت گیرد.

نام‌های دیگر

در فارسی و عربی: بخله، بخیله، بقلة فاطمه، بقلةالزهراء، بقلةالمبارکه، بقله ٔ لینه، بَلبن، بوخِل، بوخِله، بیخله، بیخیله، تورک، چَکوک، ختفرج، خرفه، خسیب، خفرج، دندان سا، رجله، زریرا، عرفج، عرفجین، فرفحیز، فرفخیز، فَرفَه، فَرفَهن، فرفین، فرفینه، فرفیه، قینا، کف، کلنک، کلنکک، گیاه نمناک، مویز آب، وَشفنگ، وَشینَگ

نام‌گذاریامام جعفر صادق(ع): گیاهی بر زمین خوبتر و نافع‌تر از خرفه (پرپین) نیست و این سبزه‌ای بود که فاطمه دوست داشت؛ خدا لعنت کند بنی‌امیه را به جهت دشمنی که با فاطمه داشتند، این گیاه را به نام بقله الحمقاء (سبزی نادانان) نام نهادند (وسایل الشیعه، ج ۲۵، ص ۱۹۴).

خرفه نام گیاهی است و آنرا بپارسی پرپهن گویند و معرب آن خرفج است و آن بعربی به بقلةالحمقاء معروف است. گویند در اصل بقلةالزهراء بوده و معاندان اهل بیت آنرا برگردانده بقلةالحمقاء خوانده‌اند.

وجه تسمیه ٔ حمقاء آن است که در مسیل و وادی‌ها و رودخانه‌ها و جاهای نمناک بیجا میروید و اختصاص به محلی ندارد

خواص دارویی

طبیعت پرپهن سرد و تر است. قابض و مدر است، مسکن صفراست و حرارت خون و کبد و معده را تسکین می‌دهد. پرپهن در رفع سر درد، تسکین عطش، قطع هر نوع خونریزی، خرد کردن سنگ مثانه، کاهش سرفه و سوزش مجرای ادرار و مثانه و روده‌ها و بواسیر مفید است.

تخم پرپهن ضد کرم کدو است و عصارهٔ ساقه و برگ آن برای بیماری‌ کبد و درد کلیه مفید است. برگ آن دارای ویتامین ث است. برای اسهال و سوزاک و ترشحات سفید مهبل مفید است و برای بچه‌ها مسهل است. تصفیه کنندهٔ خون، تب بر و ضد سم است.

استعمال خارجی: شیرهٔ گیاه یا له شده آن برای تحلیل ورم و تومور و التیام زخم‌های شدید سوختگی، بواسیر، بیماری‌های پوستی (چون خارش و جرب)، تحلیل آبسه، گزیدگی نیش حشرات، عقرب و مار گزیدگی مفید است.

پژوهش‌های جدید دانشمندان نشان داده‌است که در پرپهن اسید چرب اومگا ۳ وجود دارد، این همان چربی معروفی است که در روغن ماهی یافت می‌شود و عامل موثری در کاهش کلسترول و فشار خون است.

پژوهش

در تحقیقی توسط مرکز تحقیقات فیزیولوژی، دانشگاه علوم پزشکی سمنان اثر ضد اضطرابی عصارهٔ آبی تخم پرپهن در موش‌های سوری اثبات گردید.

در بررسی‌های پیشین این مرکز نیز خواص ضد تشنجی و ضد دردی عصاره هیدروالکلی پرپهن گزارش گردیده‌است.

کاربرد
تخم پرپهن را در شیرینی پزی برای تزیین نان برنجی و نان کشمشی و غیره بکار می‌برند.
تخم پرپهن در ترشی سازی نیز کاربرد دارد.
استخراج روغن مصرفی خوراکی
در بسیاری از مناطق دنیا به عنوان علوفهٔ خوک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شعر

خاقانی:

زمینها که سیه تر ز تخم پرپهن است

چو تخم پرپهن آرد برون سپید لعاب

طیان (از فرهنگ اسدی نخجوانی):

کسی را کو تو بینی درد سرفه

بفرمایش تو آب دوغ و خرفه
قدیمی 2012-07-10, 10:32 PM   #2
یاسمین ع
کاربر نیمه فعال

آواتار یاسمین ع

موقعیت: اهواز
تشکر کرده : 2,774
تشکر شده 2,485 بار در 350 پست
یاسمین ع has a reputation beyond reputeیاسمین ع has a reputation beyond reputeیاسمین ع has a reputation beyond reputeیاسمین ع has a reputation beyond reputeیاسمین ع has a reputation beyond reputeیاسمین ع has a reputation beyond reputeیاسمین ع has a reputation beyond reputeیاسمین ع has a reputation beyond reputeیاسمین ع has a reputation beyond reputeیاسمین ع has a reputation beyond reputeیاسمین ع has a reputation beyond repute
new02 پاسخ: دانستنی هایی در باره پرپهن یا پرپین

خُرفِه(پَرپین) purslane or Common purslane

قدر مرا کسی به درستی نمی داند ، تنها سبزی متداولی هستم که طبیعتم خیلی سرد و تر می باشد و اصلاح کننده(مصلح) سبزیجاتِ گرم برای گرم مزاجها هستم.

آرام کننده(مُسَکّن) صفرا هستم.(بعضی از علائم صفرا عبارتند از تلخی دهان،آبریزش از دهان در هنگام خواب،زردی چهره،آروغ های ترش).

حرارت خون،معده و کبد را تسکین می دهم.

خونریزی ازهمه اعضا وهمچنین حیض را قطع می کنم و حرارت رحم را کاهش می دهم، زنهای حامله نباید مرا مصرف کنند.

کمبود ویتامینC بدن را تا حد زیادی تامین می کنم.

روده ها را تقویت می کنم و برای تب های گرم بسیار مفیدم.

گرم مزاجها اگر مرا مانند سالاد ریز کرده با سرکه بخورند برای درد کلیه ها مفیدم.

مخلوط ضماد من با حنا و آغشته کردن دست وپا با آن(در صورت تکرار) برای رفع پیسی آنها موثر است.

ضماد ریشه من برای رفع زگیل از ضماد گیاهم بهتر است.

من نیروی جنسی گرم مزاجها را افزایش می دهم ولی در سرد مزاجها آنرا کاهش می دهم برای همین سرد مزاجها مرا با نعناع بخورند.

من سازگار ترین و بهترین سبزی برای گرم مزاجها هستم.

در 10 کتاب از منابع معتبر طب سنتی مرا معالجه کننده اسهال خونی معرفی کرده اند.

از همه جالب تر و مهمتر اینکه من منبعی سرشار از اسید چرب معروفِ اُمگا3 هستم(الان اسم این اسید چرب ورد محافل علمی پزشکی ست).

من جانشین خوبی برای روغن کمیاب ماهی هستم و عامل موثری در کاهش کلسترول و فشار خون محسوب می شوم و در ردیف گیاهان ضد سرطان قرار دارم.

مرا بخورید
قدیمی 2012-08-27, 12:08 PM   #3
1956
کاربر فعال

آواتار 1956

موقعیت: کرج .7 تیر
تشکر کرده : 1,784
تشکر شده 2,467 بار در 717 پست
Tagged: 2 Thread(s)
1956 has a reputation beyond repute1956 has a reputation beyond repute1956 has a reputation beyond repute1956 has a reputation beyond repute1956 has a reputation beyond repute1956 has a reputation beyond repute1956 has a reputation beyond repute1956 has a reputation beyond repute1956 has a reputation beyond repute1956 has a reputation beyond repute1956 has a reputation beyond repute
پیشفرض پاسخ: دانستنی هایی در باره پرپهن یا پرپین

ای کاش عکسشم میزاشتید
قدیمی 2012-08-27, 12:14 PM   #4
Sarashpaz-Sepideh
کاربر خیلی فعال

آواتار Sarashpaz-Sepideh

تشکر کرده : 16,813
تشکر شده 93,253 بار در 5,044 پست
Tagged: 1 Thread(s)
Sarashpaz-Sepideh has a reputation beyond reputeSarashpaz-Sepideh has a reputation beyond reputeSarashpaz-Sepideh has a reputation beyond reputeSarashpaz-Sepideh has a reputation beyond reputeSarashpaz-Sepideh has a reputation beyond reputeSarashpaz-Sepideh has a reputation beyond reputeSarashpaz-Sepideh has a reputation beyond reputeSarashpaz-Sepideh has a reputation beyond reputeSarashpaz-Sepideh has a reputation beyond reputeSarashpaz-Sepideh has a reputation beyond reputeSarashpaz-Sepideh has a reputation beyond repute

مدال های افتخار

اسمش خرفه هست و خيلي مفيده يه شورباي خوشمزه هم ميشه باهاش درستيد .جاهايي كه اب زياد باشه حتي تو حياط خونه به طور خودرو درمياد دوروبر شير اب تو باغچه و ....
از تخماي سياهش هم واسه تزيينات شيريني مخصوصا تزيين شيريني نخودچي استفاده ميشه.

Sarashpaz-Sepideh آفلاین است   پاسخ با نقل قول
6 کاربر زیر از دوست گرامی Sarashpaz-Sepideh عزیز برای این پست سودمند تشکر نموده اند :
*Zarri* (2012-08-27), f.hosseinpour (2012-11-27), hamraz (2012-08-27), SAHAR NAAZ (2012-08-27), فاطمه مهر (2013-08-05), یاسمین ع (2013-05-05)
قدیمی 2012-08-27, 02:44 PM   #5
SAHAR NAAZ
کاربر فعال

آواتار SAHAR NAAZ

موقعیت: esfahan
تشکر کرده : 8,852
تشکر شده 13,317 بار در 1,059 پست
SAHAR NAAZ has a reputation beyond reputeSAHAR NAAZ has a reputation beyond reputeSAHAR NAAZ has a reputation beyond reputeSAHAR NAAZ has a reputation beyond reputeSAHAR NAAZ has a reputation beyond reputeSAHAR NAAZ has a reputation beyond reputeSAHAR NAAZ has a reputation beyond reputeSAHAR NAAZ has a reputation beyond reputeSAHAR NAAZ has a reputation beyond reputeSAHAR NAAZ has a reputation beyond reputeSAHAR NAAZ has a reputation beyond repute

منم شنیدم سرشار از امگا3 است. اما اینجا و توی اصفهان مردمانش فکر میکنن علفه و دورش میریزن.
خوزستانیها خیلی میخورن. جزو سبزی خوردنشون میفروشن
پاسخ

کلیدواژه
محلی, معروف, هایی, یا, کتاب, گیاهی, پرپهن, پرپین, ایران, بیت, باغچه, ترشی, خدا, دانستنی, درباره, سنتی, شير, شیرینی, شعر

در حال حاضر کاربران زیر مشغول مشاهده این تاپیک می باشند: 1 (0 عضو و 1 میهمان)

امکانات
حالات نمایش

قوانین ارسال
نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید

BB code فعال
Smilies فعال
[IMG] فعال
HTML غیرفعال

Forum Jump