تلویزیون آموزشی روزمنو
آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی
روزمنو، محبوب ترین انجمن آشپزی و شیرینی پزی ایرانی

برگشت   روزمنو، محبوب ترین انجمن آشپزی و شیرینی پزی ایرانی > انواع شیرینی - شیرینی پزی در روزمنو > شیرینی های سنتی و کلوچه ها

User Tag List

پاسخ

امکانات حالات نمایش
قدیمی 2015-09-15, 08:15 PM   #1
baran78
مدیر انجمن

آواتار baran78

تشکر کرده : 76,446
تشکر شده 173,332 بار در 15,228 پست
Mentioned: 2 Post(s)
Tagged: 8 Thread(s)
baran78 has a reputation beyond reputebaran78 has a reputation beyond reputebaran78 has a reputation beyond reputebaran78 has a reputation beyond reputebaran78 has a reputation beyond reputebaran78 has a reputation beyond reputebaran78 has a reputation beyond reputebaran78 has a reputation beyond reputebaran78 has a reputation beyond reputebaran78 has a reputation beyond reputebaran78 has a reputation beyond repute

مدال های افتخار

پیشفرض کلوچه برنجی (شيريني افغاني)

کلوچه برنجی (شيريني افغاني)

جهت مشاهده تصویر واقعی کلیک کنید

نام:	3.jpg
بازدید:	2
اندازه:	102.1 کیلوبایت
شناسه:	276348

اين دستور رو فرگل نازنين در مامي سايت نوشته بودن... با يك سوم مواد درست كردم... عالي بود ... فقط براي من ... با يك سوم مواد حدود يك عدد تخم مرغ كامل مصرف شد..

آرد برنج 5 لیوان

پودر شکر ۲ لیوان

روغن مایع ۱و۱/۲لیوان

تخم مرغ ۲ عدد

بکینگ پودر ۱ق چ

پودر هل كمي

اسانس و وانیل کمی

طرز تهیه:

تمام مواد خشک را با هم مخلوط کرده و روغن را که قبلا کمی گرم کرده ایم را به مواد اضافه می کنیم و خوب ورز میدهیم.(حداقل ۵ دقیقه(
... ممکنه اول خمیر شکل نگیره اما چون آرد برنج داره باید زیاد ورز بدین تا کم کم فرم بگیره. من کمی تخم مرغ هم اضافه تر ریختم تا خمیرم درست شد

بعد ۲ عدد تخم مرغ را که قبلا با چنگال زده ایم را به مواد اضافه می کنیم تا خمیر لطیفی به دست آید.

کاغذ روغنی را به شکل مربع کوچک برش میزنیم یک مقدار از خمیر را برداشته و روی کاغذ باز می کنیم و با شانه روی آن را طراحی می کنیم.(اگر هنگام باز کردن خمیر کناره های آن ترک خورد به معنی سفت بودن خمیر است و باید نصف یه تخم مرغ دیگر را هم اضافه کنیم)

در طبقه وسط فر با حرارت ۱۸۰ درجه سانتی گراد به مدت ۱۲ تا ۱۵ دقیقه قرار میدهیم تا بپزد.

تجربيات فرگل عزيز:

من با نصف مواد درست کردم که 6 تا کلوچه به اندازه کف دست بهم داد.

کاغذ روغنی رو به شکل مربعهای کوچیک(اندازه کف دست) برش بزنید و مقداری خمیر برداشته و روش پهن کنید.

خیلی نازک نباشه! حدود 2 سانت خوبه. چون وقتی با شانه یا چاقو روش طرح می زنیم کمی پهن تر میشه

اگه نازک باشه هم زود میسوزه و هم زود میشکنه. چون خیلی ترد هست!مثل نون برنجی.

داخل تخم مرغ حتما کمی وانیل بزنین تا بوی ضحم نده. بهتره از اسانس هم استفاده کنید.

من روشو با چاقو يا چنگال يا انگشت دانه مُهر شیرینی خلال پسته زعفران خرفه تزئین کردم. تو دستور اصلیش اینا رو نداشت و ساده بود. اما اینجوری قشنگتره. راستی وقتی طرح می زنین کمی فشار بدین تا خطوط مشخص و عمیق باشه و تو فر محو نشه!

وقتی زیر شیرینی ها کمی تغییر رنگ داد از فر در بیارید. اما خود شیرینی باید سفید باشه.

تو دستورش با همون کاغذها سرو کرده بود. چون ترد هست و زود می شکنه. اما من کاغذها رو برداشتم و چون عجله کردم و گرم بود دوتاش شکست! اگه مثل من عجول هستین با همون کاغذ سرو کنین که مطمئن تره

**

تجربيات خودم:

من با يك سوم مواد درست كردم... پودر هل نزدم.. به تخم مرغ هم وانيل اضافه كردم..اندازه ها براي يك سوم مواد:

ارد برنج 250 گرم

پودر شكر 153 گرم ( پودر شكر الك كرده)

روغن مايع نصف پيمانه

تخم مرغ دو سوم از يك تخم مرغ كامل ( براي من حدود يك تخم مرغ كامل مصرف شد)

بكينگ پودر يك سوم ق چ

پودر هل كمي

وانيل كمي

قطر كلوچه ها رو همون يك و نيم گرفتم ولي اندازه كوچكتر... يعني با يك سوم مواد من 8 عدد كلوچه داشتم...هر كلوچه رو روي يك قطعه كاغذ روغني درست و بعد به سيني فر منتقل كردم( با همون كاغذ روغني)

براي روشون از زعفران و پودر پسته استفاده كردم... در ضمن چون هيچگونه مهري نداشتم با يه قالب شيريني نخودچي روشون طرح انداختم...براي من حدود 16 دقيقه زمان برد..
بعد از پخته شدن حدود ده دقيقه گذاشتم سرد شد و بعد با يه كفگير به آرومي انتقالشون دادم به طرفي ديگه..

نام:	1.jpg
بازدید:	1
اندازه:	110.1 کیلوبایت
شناسه:	276346جهت مشاهده تصویر واقعی کلیک کنید

نام:	2.jpg
بازدید:	0
اندازه:	167.8 کیلوبایت
شناسه:	276347

نام:	3.jpg
اندازه:	102.1 کیلوبایت
شناسه:	276348جهت مشاهده تصویر واقعی کلیک کنید

نام:	4.jpg
اندازه:	94.6 کیلوبایت
شناسه:	276349

آخرین ویرایش توسط baran78 در تاریخ 2015-09-15 انجام شده است
baran78 آفلاین است   پاسخ با نقل قول
11 کاربر زیر از دوست گرامی baran78 عزیز برای این پست سودمند تشکر نموده اند :
136122 (2015-09-20), 13899 (2015-09-16), Belfi (2015-09-17), fahime (2015-09-15), marie (2015-09-18), Princess (2015-09-17), saeide26 (2015-09-20), samagh (2015-09-15), Sorhe (2015-09-18), zohre.h (2015-09-18), اسکارلت (2015-09-16)
پاسخ

کلیدواژه
کلوچه, افغاني, برنجی, شيريني

در حال حاضر کاربران زیر مشغول مشاهده این تاپیک می باشند: 1 (0 عضو و 1 میهمان)

امکانات
حالات نمایش

قوانین ارسال
نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید

BB code فعال
Smilies فعال
[IMG] فعال
HTML غیرفعال

Forum Jump