تلویزیون آموزشی روزمنو
آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی
روزمنو، محبوب ترین انجمن آشپزی و شیرینی پزی ایرانی

برگشت   روزمنو، محبوب ترین انجمن آشپزی و شیرینی پزی ایرانی > انواع شیرینی - شیرینی پزی در روزمنو > نکات و سوالات درباره شیرینی پزی

User Tag List

پاسخ

امکانات حالات نمایش
قدیمی 2016-01-08, 06:47 PM   #1
baran78
مدیر انجمن

آواتار baran78

تشکر کرده : 76,446
تشکر شده 173,330 بار در 15,228 پست
Mentioned: 2 Post(s)
Tagged: 8 Thread(s)
baran78 has a reputation beyond reputebaran78 has a reputation beyond reputebaran78 has a reputation beyond reputebaran78 has a reputation beyond reputebaran78 has a reputation beyond reputebaran78 has a reputation beyond reputebaran78 has a reputation beyond reputebaran78 has a reputation beyond reputebaran78 has a reputation beyond reputebaran78 has a reputation beyond reputebaran78 has a reputation beyond repute

مدال های افتخار

پیشفرض ماندگاري شيريني ها

ماندگاري شيريني ها

فكر مي كنم در سايتمون جاي همچين تاپيكي واقعا خالي بود ... دوستان در مورد ماندگاري شيريني ها هر آنچه مي دونيد بيان كنيد...

مطلب زير از مدرسه قنادي كوكي ها .... از خانم صالحه دردائي هستش:

شيريني های پخته شده بسته به نوع آنها حدود يک هفته در ظرف در بسته و در دمای محيط يا يخچال ماندگاری خواهند داشت در انواعی با بافت کيکی مدت زمان ماندگاری بمراتب کوتاه تر و در انواع ترد تر ، مدت زمان ماندگاری افزايش ميابد. گرچه معمولا شيرينيهای اسکوپی پخته شده حدود يکماه در ظرف در بسته مخصوص در فريزر ماندگاری خوبی دارند ، يک راه ديگر، فريز کردن خمير خام آنهاست ، در خيلی از انواع اين شيرينيها ، ميتوانيد پس از تهيه خمير و اسکوپ زدن آن روی کاغذ روغنی ، سينی حاوی خميرها را يک ساعت در فريزر قرار دهيد تا گلوله های خمير کاملا منجمد و سفت گردند ، سپس گلوله های منجمد خمير را از کاغذ جدا کرده و در زيپ لاک ريخته و آنرا بمدت حداقل يک تا سه ماه در فريزر نگه داری کنيد . هنگام مصرف ، به اندازه نياز از فريزر خارج کرده و در سينی فر قرار دهيد ، فر را مطابق دستور گرم کنيد و سپس سينی را در فر قرار دهيد. ممکن است چند دقيقه زمان پخت نسبت به زمان ارائه شده در دستور افزايش يابد.
در کوکی های يخچالی نيز پس از فرم دادن خمير و پيچيدن خمير خام آن در کيسه نايلونی يا کاغذ روغنی ، استوانه خمير خام را در يک برگ فويل آلومينيوم بهداشتی پيچيده و بين 1 تا حداکثر 3 ماه ميتوانيد در فريزر نگهداری کنيد، پس از خارج کردن از فريزر ، حدود يک ربع در دمای محيط قرار داده و طبق دستور برش زده و طبخ نمائيد.

همچنين مطلب زير هم از خانم دردائي نازنين هستش:

نکته ای در مورد ماندگاری ، در کار خانگی بدون شرایط بسته بندی صنعتی و بدون نگهدارنده و بدون موادی مثل مثلا سوربیتول که محصول رو نرم تر نگه میدارن اینو بصورت (حداقل) حدودی در نظر بگیرین:
کوکیزهای خشک بدون میوه و مارمالاد و کرم اگر با کره درست شدن 10 روز اگر با روغن هستن 2-3 هفته در دمای محیط و دو -سه برابر این زمان در یخچال. فریزر حدود 1 ماه که بعد از یک ماه کم کم افت پیدا میکنن تا 3 ماه هم میشه مصرف کرد
اگر کرم و میوه و... داشته باشن در یخچال حدود یک هفته نگه دارین بیشتر از یک روز در دمای محیط نگه ندارین میوه ها که کپک میزنن و کرمها فاسد میشن
کرمهای نشاسته و ژلاتین دار بهتره فریز نشن مگر اینکه از نشاسته اصلاح شده استفاده بشه.
کیکهای ساده ، در ظرف در بسته حدود 5-7 روز ، در یخچال هم همین مدت در فریزر یک ماه
کیکهای خامه ای و کرمدار که کرمشون مثلا کرم کره ایه در یخچال یک هفته و فریزر سه ماه در دمای محیط فقط چند ساعتی که قراره سرو شن.
شرایط خاصی هم برای نگهداری نیست ، همون ظرف مناسب در بسته مثل ظرفهای شیشه ای لاک اند لاک فریزری، ظرفهای خوبی هستن یا قوطی های فلزی که درشون خوب کیپ میشه چون نور نمیخوره خوبه.اگر محصولی نرم تر بشه بهتره، در ظرفهای پلاستیکی میشه نگه داری کرد و اگر ترد موندن مزیته، در قوطی فلزی، جعبه شیرینی ویا پاکت نگه دارین.

ايضا خانم دردائي گرامي:

برای عید شیرینی هایی مثل نخودچی و برنجی و بهشتی و امثالهم خیلی رایج شده یک علتش ماندگاری خیلی زیاد این شیرینی هاست از الان درست کنید و تا آخر عید نگه دارین.
تمام بیسکوئیتها با پایه کره که داخلش کرم ندارن مثل بیسکوئیت نواری زعفرانی یا قرص گردویی بهتره در یخچال به مدت یکماه نگهداری بشن پس بهتره اگر میخواین زود کاراتونو بکنید هفته دیگه درست کنید و خیلی خوب بسته بندی کنید و در یخچال نگه دارین.
شیرینی هایی که داخلش آجیل پودر شده زیاد دارن ماندگاریشون از رده اول کمتره و از دسته دوم بیشتر ، مثل نارگیلی پودری ، اگر الان درست میکنید تا عید در یخچال بذارین و از زمانیکه دیگه مهمانیهاتون شروع شد بیرون، نگه دارین(با پوشش) . این تیپ شیرینیها بوی ناخوشایندو زودتر جذب میکنند پس در ظرف مناسب قرار بدین.
شیرینیهای مربا دار و کرمدار رو من خودم بیرون یخچال نهایتا تا 3 روز میپسندم تا 5 روزم میشه یه کاریش کرد و داخل یخچال هم نهایتا 10 روز. مثل تارتلت های این شماره یا آلمانی ؛ پس یا نانهاشو بپزین و مدت طولانی در یخچال (اگر کره ایه)یا خارج یخچال (اگر با روغنه))نگه دارین و نزدیک سرو پر کنید یا اگر پر کردین در یخچال با پوشش نگه دارین.
شیرینی هایی که پایه سفیده تخم مرغ زیاد دارند مثل قرابیه،نارگیلی ، گردویی ، زود خشک میشن پس الان درست کنید ولی خوب بسته بندی کنید و در فریزر بذارین مطمئن باشین کیفیتش تغییر نمیکنه.
باقلواها رو من در فریزر نگهداری میکنم.
اسکار رو با دستوری که خودم نوشتم هفته دیگه درست کنید و حتی خارج از یخچال تا یکماه میتونین نگه دارین.
البته دقت کنید کره یا مارگارینهایی که ما استفاده میکنیم زود فاسد میشن و همین ماندگاری شیرینی ها رو کوتاه تر میکنه ، من با مارگارینهای خارجی با طعم کره مخصوص کوکی ها شیرینی درست کردم که تا سه ماه هم بیسکوئیتها خارج یخچال اصلا افت کیفیت نداشتن بنابراین بخاطر عدم دسترسی ، باید یه جورایی خودمونو با شرایط وفق بدیم.
بعضی ها خیلی شیرینیهاشونو کم میپزن ، این باعث تغییر طعم زود تر از موعدش میشه.
هر شیرینی ای با شیرینی دیگه فرق داره و چیزایی که گفتم مطلق نیست.

آخرین ویرایش توسط baran78 در تاریخ 2016-01-08 انجام شده است
baran78 آفلاین است   پاسخ با نقل قول
5 کاربر زیر از دوست گرامی baran78 عزیز برای این پست سودمند تشکر نموده اند :
1956 (2016-01-08), Maryam_chef (2016-01-08), setareh69 (2016-01-09), spring daughter (2016-01-08), بوژنه (2016-03-11)
قدیمی 2016-01-08, 06:50 PM   #2
baran78
مدیر انجمن

آواتار baran78

baran78 has a reputation beyond reputebaran78 has a reputation beyond reputebaran78 has a reputation beyond reputebaran78 has a reputation beyond reputebaran78 has a reputation beyond reputebaran78 has a reputation beyond reputebaran78 has a reputation beyond reputebaran78 has a reputation beyond reputebaran78 has a reputation beyond reputebaran78 has a reputation beyond reputebaran78 has a reputation beyond repute

مدال های افتخار

پیشفرض پاسخ: ماندگاري شيريني ها

مدت نگهداری شیرینی خشک

مطلب زير نقل قول از مهرانه نازنينم هستش:

شیرینی های که تخم مرغ دارن مشکلی ندارن برای نگهداری مدت نگهداری شیرینی خشک به داشتن کره حساسه . اگر شیرینی تون از کره استفاده کنیددو سه هفته مونده به عید درست کنید و میتونید در یخچال با پوشش نگهداری کنید . شیرینی هایی که کره دارن میتونید از مارگارین استفاده کنید تا مدت نگهداری شیرینی بیشتر بشه . معمولا شیرینی خشک که با روغن جامد درست میشن مثل نخودچی برنجی رو میتونید از یک ماه قبل هم درست کنید در جای سرد خونه با پوشش نگهداری کنید مشکلی پیش نمیاد . اسلایس ملکه بادام معمولا به خاطر داشتن رویه عسلی و کره بهتره دو هفته یا یک هفته مانده به عید درست کنید . من شیرینهام رو دو هفته مانده به عید درست می کنم و تا سیزده کاملا خوب می مونه البته شیرینهای خشک رو و شیرینیهای اسلایسی مثل ملکه بادام رو دیرتر و در اخرین سری شیرینیها درست می کنم . شیرینی نارگیلی یا گردویی رو چون زود خشک میشن هر چقدر دیرتر و نزدیک به عید درست کنید بهتر براتون می مونه البته میتونید فریزش کنید . شیرینی مشهد یرو هم میتونید درست کنید و مارمالادشو یکی دو روز مونده به عید بینشون بذارید تا نرم بمونن البته من دو هفته قبلشم درست کردم و مشکلی برای نگهداریشون نداشتم .

در کل من شیرینی هایی که فریز میشن رو اصلا دوست ندارم کیفیتشون پایین میاد و هر چقدر هم خوب بسته بنید میشن بازم بوی یخچال رو کمی به خودش میگیره .
marie (2016-03-11), mary3 (2016-01-09), Maryam_chef (2016-01-08), setareh69 (2016-01-09), spring daughter (2016-01-08), بوژنه (2016-03-11)
قدیمی 2016-01-08, 06:51 PM   #3
baran78
مدیر انجمن

آواتار baran78

مدال های افتخار

ماندگاري شيريني ها

نقل از عادله نازنينم:

ماندگاری شیرینی هایی که با روغن جامد هست از شیرینیهایی که با کره درست میشه بیشتر هست.شیرینی هایی مثل نخودچی،بهشتی،برنجی،فسایی، شکوفه،قندی،کرکی،مینیاتوری ،پادرازی،... میتونید یکماه قبل از عید درست کنید.بهترین روش نگهداری هم در ظروف در بسته میباشد،بین هر لایه هم کاغذروغنی قراردهید.ودر مکان خشک و خنک نگهداری کنید.بعد ظرف در بسته رو داخل یک کیسه پلاستیکی بزرگ قراردهید.
پفک گردویی و بادام سوخته باید در آخرین فرصت تهیه شوند.وخارج از یخچال و در جای خشک قرار دهید.
بیسکوییت های کرمدار،روز آخر کرم بینشون قرار دهید.ولی میتونید بیسکوییت رو دو هفته قبل عید درست کنید و با بسته بندی مناسب داخل فریزر نگهداری کنید.در دمای محیط یک هفته ماندگار است.
نارگیلی،قرابی،گردویی حداکثر ۳روز در دمای محیط ماندگار هستند.ولی میتوانید یک ماه قبل عید درست کنید و در ظرف مناسب در فریزر نگهداری کنید.
خمیرخام شیرینی نخودچی،بهشتی،.... تا یک هفته در یخچال و ۶ماه در فریزر ماندگار هست.
اسلایس ها یک هفته با پوشش در دمای محیط،و بیشتر از یک ماه در فریزر قابل نگهداری هست.
شیرینی هایی که با کره تهیه میشوند بهتره برای عید کره با مارگارین جایگزین شود تا ماندگاری شیرینی بیشتر بشه.

marie (2016-03-11), Maryam_chef (2016-01-08), setareh69 (2016-01-09), spring daughter (2016-01-08), بوژنه (2016-03-11)
قدیمی 2016-01-08, 06:54 PM   #4
baran78
مدیر انجمن

آواتار baran78

مدال های افتخار

مدت نگهداري شيريني ها

نقل قول از شادي عزيزم :

شيريني هايي كه روغن دارند تا 30روز ميشه نگهشون داشت... توي فريزر و با بسته بندي خوب تا 4 يا 5 ماه هم مي مونن..

شيريني هايي كه كره دارن بايد ظرف 3 روز خورده بشن ..البته توي يخچال بايد بمونن..

شيريني هايي كه مارگارين دارند يك هفته توي يخچال و توي ظرف كيپ خوب مي مونن

mary3 (2016-01-09), Maryam_chef (2016-01-08), setareh69 (2016-01-09), spring daughter (2016-01-08), بوژنه (2016-03-11)
قدیمی 2016-01-08, 07:09 PM   #5
Maryam_chef
کاربر خیلی فعال

آواتار Maryam_chef

تشکر کرده : 21,146
تشکر شده 77,813 بار در 7,606 پست
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 3 Thread(s)
Maryam_chef has a reputation beyond reputeMaryam_chef has a reputation beyond reputeMaryam_chef has a reputation beyond reputeMaryam_chef has a reputation beyond reputeMaryam_chef has a reputation beyond reputeMaryam_chef has a reputation beyond reputeMaryam_chef has a reputation beyond reputeMaryam_chef has a reputation beyond reputeMaryam_chef has a reputation beyond reputeMaryam_chef has a reputation beyond reputeMaryam_chef has a reputation beyond repute

مدال های افتخار

کیک و شیرینی جزء آن دسته از خوراکی هایی هستند که خیلی زود فاسد می شوند پس باید برای نگه داری آنها روش خاصی را اندیشه کرد. البته در مطلب زیر به این روشها اشاره شده است.

شیرینی تر:

شیرینی‌ها را در ظرف پلاستیکی کنار هم چیده و درب آن را بسته در فریزر نگهداری کنید.

شیرینی خشک:

برای این که شیرینی خشک را مدتی نگهداری کنید باید از قرار دادن آن در جای مرطوب خودداری کنید.

– اگر چند عدد برنج در جعبه شیرینی بریزید باعث ترد ماندن شیرینی می‌شود.

بیسکویت:

برای نگهداری بیسکویت،داخل جعبه آن چند حبه قند بیندازید. هیچ‌گاه بیسکویت را داخل یخچال، پاکت پلاستیکی یا قوطی غیر قابل نفوذ قرار ندهید تا ترد و تازه بماند.

کیک میوه‌ای:

اگر قسمتی از کیک را خورده‌اید و می‌خواهید بقیه آن را نگهداری کنید، چند قاچ سیب کنار آن بگذارید و با جعبه داخل یخچال قرار دهید.
6 کاربر زیر از دوست گرامی Maryam_chef عزیز برای این پست سودمند تشکر نموده اند :
baran78 (2016-01-08), mary3 (2016-01-09), setareh69 (2016-01-09), spring daughter (2016-01-08), نازنین نرچس (2016-03-11), بوژنه (2016-03-11)
پاسخ

کلیدواژه
ماندگاري, شيريني

در حال حاضر کاربران زیر مشغول مشاهده این تاپیک می باشند: 19 (0 عضو و 19 میهمان)

امکانات
حالات نمایش

قوانین ارسال
نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید

BB code فعال
Smilies فعال
[IMG] فعال
HTML غیرفعال

Forum Jump