تلویزیون آموزشی روزمنو
آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی
روزمنو، محبوب ترین انجمن آشپزی و شیرینی پزی ایرانی

برگشت   روزمنو، محبوب ترین انجمن آشپزی و شیرینی پزی ایرانی > کارگاه آموزش آشپزی و شیرینی پزی در روزمنو > کارگاه آموزش شیرینی پزی - با هم شیرینی بپزیم!

کارگاه آموزش شیرینی پزی - با هم شیرینی بپزیم!

تجربه های شیرین

User Tag List

عنوان بسته

امکانات حالات نمایش
قدیمی 2013-02-25, 06:14 PM   #11
Bahari
کاربر فعال

آواتار Bahari

موقعیت: Tehran
تشکر کرده : 6,950
تشکر شده 14,804 بار در 954 پست
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Bahari has a reputation beyond reputeBahari has a reputation beyond reputeBahari has a reputation beyond reputeBahari has a reputation beyond reputeBahari has a reputation beyond reputeBahari has a reputation beyond reputeBahari has a reputation beyond reputeBahari has a reputation beyond reputeBahari has a reputation beyond reputeBahari has a reputation beyond reputeBahari has a reputation beyond repute

مدال های افتخار

پیشفرض پاسخ: تجربه های شیرینی نوروزی :: شیرینی شطرنجی

نقل قول:
ارسالی توسط ملاحت مشاهده موضوع
من بادستوربهاری خمیرشودرست کردم الان گذاشتم یخچال استراحت،ولی یه کم خشک شد،بااینکه ارد به اندازه ریختم.میخاستم ببینم ازیخچال که دراوردم موقع شکل دادن بهش یه کم کره اضافه کنم میشه یاخراب میشه؟

ملاحت جان ! خمیرت قبل از یخچال نباید خشک باشه اگر قبل از یخچال خشک شده پس حتما آرد زیاد ریختی عزیزم یا کره ات خیلی نرم بوده و آرد بیشتری طلب می کرده خمیر و خب طبیعیه که زمانی که کره مجددا سفت بشه خمیر خشک می شه چون میزان آرد به نسبت کره زیاد شده !!!

ولی اگر گذاشتی تو یخچال و الان بعد از سرد شدن دیدی که سفته ، مشکلی نداره و کاملا طبیعیه چون کره منجمد شده دوباره و خمیر به انسجام رسیده از یخچال که دراوردی کمی اجازه بده تو دمای محیط بمونه و بعد کم کم از خمیرت بردار و روی سطح کار ورز بده که نرم بشه و بعد ادامه کار ... کره بیش از اندازه باعث می شه شیرینی ات تو فر پهن بشه
Bahari آفلاین است  
8 کاربر زیر از دوست گرامی Bahari عزیز برای این پست سودمند تشکر نموده اند :
1956 (2013-02-26), Sepnta (2013-02-25), soode (2013-06-04), sorour (2013-08-04), sweet (2013-03-08), ملاحت (2013-02-25), سپیده مامان امیرعلی (2013-02-25)
قدیمی 2013-02-26, 03:17 PM   #12
Bahari
کاربر فعال

آواتار Bahari

Bahari has a reputation beyond reputeBahari has a reputation beyond reputeBahari has a reputation beyond reputeBahari has a reputation beyond reputeBahari has a reputation beyond reputeBahari has a reputation beyond reputeBahari has a reputation beyond reputeBahari has a reputation beyond reputeBahari has a reputation beyond reputeBahari has a reputation beyond reputeBahari has a reputation beyond repute

مدال های افتخار

نقل قول:
ارسالی توسط samar مشاهده موضوع
سلام
من درست کردم ارد رو هم کم کم اضاف کردم و مقداری از هم آردم اضاف اومد ولی بازم اون قسمت کاکائوئیش حالت پودر شد دست که بهش میزدم پودر میشد
اما با هزار بدبختی بالاخره یه جور شکل بهش دادم
و الان هم توی فر هست.
ترجیح دادم فقط بنویسم. چون شیرینی های من تا شیرینی های شما زمین تا آسمون شکلش عوض شد
اما بازم جای شکرش باقیه چون برا بار اول که شیرینی درست میکنم ، لاقل نخواست که دور بریزمش

عزیزم به دستور دقت کردی ؟! با اضافه کردن کاکائو خمیر طبعا کمی خشک می شه برای همین گفتم اول کاکائو رو اضافه کنید و اگر نیاز بود آرد بریزید که خمیرتون خشک نشه ! اگر پودر کاکائو رو ریختید و خمیر به انسجام و لطافت لازم رسیده بود نیازی به اضافه کردن آرد نداره و چون داخل یخچال هم کمی خودش رو می گیره حتما حتما حتما باید خمیرتون لطیف باشه یعنی احساس کنید منسجم شده ولی خیلی خیلی کم هم حالت چسبندگی داره که بعد از استراحت این حالت از بین می ره ...

تو دستورات تخم مرغی می تونید خیلی کم ماست مخلوط خمیر کاکائویی کنید که لطافتش رو بدست بیاره ولی اینجا چون ماده مرطوبی نداریم بافت شیرینی کاملا تغییر می کنه پس بهتره با دقت بیشتری عمل کنید ... ولی باز هم اگر خیلی خشک شده می تونید دستتون رو با کمتر از 1 ق چای خوری روغن مایع آغشته کنید و خیلی کم خمیر رو ورز بدید که به انسجام اولیه برگرده !

کلا در همه شیرینی های خشک خیلی مراقب مقدار آردی که اضافه می کنید باشید لطفا ... توصیه من اینه که زیاد به میزان آرد توجهی نکنید بیشتر حواستون به خمیر باشه که کی و با چه میزان آردی مطلوب می شه ؟! این جوری هیچ وقت مشکلی با هیچ کدوم از خمیرهایی از این دست پیدا نخواهید کرد !

حتی میزان پودر کاکائوتون هم ممکنه با توجه به جذب آرد اولیه زیاد باشه ... پودر کاکائو رو هم بهتره در دو مرحله اضافه کنید که اگر خمیر به انسجام لازم رسید کافیه و بیش از اون باعث خشک شدن خمیر می شه ... پس همیشه همیشه همیشه به خواسته خمیر توجه کنید لطفا

در هر حال تجربه اول همیشه نیاز به تکرار داره برای رفع مشکلات احتمالی ... امیدوارم در تجربیات آتی نتایج بهتری بگیرید
Bahari آفلاین است  
7 کاربر زیر از دوست گرامی Bahari عزیز برای این پست سودمند تشکر نموده اند :
marie (2013-12-25), maryam.r (2013-02-27), Narges (2013-02-27), Rana.Y (2013-02-27), sorour (2013-08-04), sweet (2013-03-08), victoria (2013-03-19)
قدیمی 2013-02-26, 03:43 PM   #13
1956
کاربر فعال

آواتار 1956

موقعیت: کرج .7 تیر
تشکر کرده : 1,784
تشکر شده 2,465 بار در 717 پست
Tagged: 2 Thread(s)
1956 has a reputation beyond repute1956 has a reputation beyond repute1956 has a reputation beyond repute1956 has a reputation beyond repute1956 has a reputation beyond repute1956 has a reputation beyond repute1956 has a reputation beyond repute1956 has a reputation beyond repute1956 has a reputation beyond repute1956 has a reputation beyond repute1956 has a reputation beyond repute

خیلی ممنون راهنماییتون ولی من یک. دوم مواد درست کردم ولی همسرم همه همه خوردو میگه چرا آنقدر کم درستکردیکه یه موقع خراب {21}شد موالتونسوز
قدیمی 2013-02-26, 07:43 PM   #14
ملاحت
کاربر نیمه فعال

آواتار ملاحت

موقعیت: تبريز
تشکر کرده : 615
تشکر شده 2,959 بار در 248 پست
ملاحت has a reputation beyond reputeملاحت has a reputation beyond reputeملاحت has a reputation beyond reputeملاحت has a reputation beyond reputeملاحت has a reputation beyond reputeملاحت has a reputation beyond reputeملاحت has a reputation beyond reputeملاحت has a reputation beyond reputeملاحت has a reputation beyond reputeملاحت has a reputation beyond reputeملاحت has a reputation beyond repute

همونطور که بالا گفتم من مثل اینکه زیادی ارد به خورد خمیر دادم درنتیجه خشک شد و وقتی ازیخچال دراوردم اصلا قابل شکل دادن نبود منم یه کم کره اضافه کردم بهش تا نرم و قابل شکل دادن بشه ...تو فر وانرفت ولی خیلی مزه کره میداد.من یک چهارم دستوردرست کرده بودم همسری در یک چشم بهم زدن همه رو نیست کرد منم یه چند تایی خوردم.میخاستم ببینم این شیرینی مزه ش چطوریه بوی کره میاد یا نه کلا چه طعمیع و بافتش چطوریه مال من بیسکویتی بود.درسته؟واینکه به نظرتون مناسبه عید هست یا نه؟وممنونم از راهنماییاتون
جهت مشاهده تصویر واقعی کلیک کنید

نام:	شطرنجی.jpg
بازدید:	2
اندازه:	30.5 کیلوبایت
شناسه:	119652

انستاگرام من🌺
ملاحت آفلاین است  
13 کاربر زیر از دوست گرامی ملاحت عزیز برای این پست سودمند تشکر نموده اند :
Bahari (2013-02-26), baran78 (2013-02-26), Belfi (2013-02-27), marie (2013-12-25), Matiiin (2013-02-26), Narges (2013-02-27), prastoo (2013-03-23), Sepnta (2013-02-26), sermeee (2014-03-16), sorour (2013-08-04), sweet (2013-03-08), مهرانه (2013-02-26), zariattari (2013-02-27)
قدیمی 2013-02-27, 12:12 AM   #15
Bahari
کاربر فعال

آواتار Bahari

مدال های افتخار

دستتون درد نکنه ملاحت عزیز و نوش جان ... ظاهر شیرینی هاتون که خوب به نظر میاد

در مورد خشکی خمیر در پستهای بالاتر هم اشاره کردم که بعد از خارج کردن از یخچال اجازه بدید کمی به دمای محیط نزدیک بشه و با کمی ورز دادن کره دوباره گرم می شه و خمیر لطیف و قابل فرم دهی ...

در مورد عطر و طعم کره خب راستش بیشتر برمی گرده به اینکه با این قضیه مشکل داشته باشید یا نه ؟! اگر مشکلی با طعم کره داخل کیک و شیرینی نداشته باشید و حتی مثل من دوست هم داشته باشید هم چندان محسوس نیست - مثل همه شیرینی های کره ای دیگه و هم دلپذیر خواهد بود ! و چون خمیر ترکیبی هست عطر کاکائو و وانیل هم بیشتر حس می شه تا کره ...باز هم اگر مشکل دارید کره رو کلا حذف و روغن جامد/ نیمه جامد رو جایگزین کنید با احتساب 20 % کمتر از میزان کره!

بافتش باید نرم باشه نه بیسکویتی ! اینکه به بافت بیسکویتی رسیدید ، از عکس شیرینی ها هم می شه تا حدودی تشخیص داد ... به نظرم هم قطر شیرینی رو کم گرفتید و هم کمی بیشتر در فر مونده یا حرارت فرتون بالا بوده چون این طور که از عکس پیداست کمی از اطراف تغییر رنگ داده ؟! درسته یا تو عکس این طور به نظر میاد ؟! چون اصلا نباید تغییر رنگ بده و همینکه پخت کامل شد کافیه و باید از فر خارج کنید . دلیل دیگه ای که به بافت بیسکویتی و در واقع خشک رسیدید هم به خاطر آرد مازادی هست که به خمیر اضافه کردید ... به هر حال اگر کاملا نرم و بافتی شبیه به نخودی دوست دارید داشته باشید باز هم پیشنهادی که می تونم داشته باشم اینه که از روغن جامد یا نیمه جامد استفاده کنید .

خب قطعا به نظر من برای عید مناسب بوده که در این بخش قرار گرفته هم به خاطر بافتش و هم تنوع ظاهریش و هم ماندگاری بالایی که داره ولی باز هم کاملا سلیقه ای و البته ذائقه ای هست ... من همیشه یک دیس از این شیرینی ، کنار شیرینی های دیگه ام داشته ام و همیشه هم با اقبال عمومی مواجه بوده و خیلی زود تموم می شده
Bahari آفلاین است  
8 کاربر زیر از دوست گرامی Bahari عزیز برای این پست سودمند تشکر نموده اند :
maryam.r (2013-02-27), Narges (2013-02-27), Rana.Y (2013-02-27), sermeee (2014-03-16), sorour (2013-08-04), sweet (2013-03-08), ملاحت (2013-02-27), رها62 (2013-02-27)
عنوان بسته

کلیدواژه
نوروزی, تجربه, شیرین, شیرینی, شطرنجی

در حال حاضر کاربران زیر مشغول مشاهده این تاپیک می باشند: 1 (0 عضو و 1 میهمان)

امکانات
حالات نمایش

قوانین ارسال
نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید

BB code فعال
Smilies فعال
[IMG] فعال
HTML غیرفعال

Forum Jump