تلویزیون آموزشی روزمنو
آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی
روزمنو، محبوب ترین انجمن آشپزی و شیرینی پزی ایرانی

برگشت   روزمنو، محبوب ترین انجمن آشپزی و شیرینی پزی ایرانی > گالـــری عکـــس - Photo Gallery > طبیعت، محیط زیست و حیات وحش

User Tag List

پاسخ
 
امکانات حالات نمایش
قدیمی 2021-07-11, 11:36 AM   #1
homanafshar
کاربر جدید
 
تاریخ عضویت: Dec 2019
ارسالها: 53
تشکر کرده : 0
تشکر شده 0 بار در 0 پست
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
homanafshar در آغاز راه است
پیشفرض انواع آفات و بیماری های گل رز (بخش سوم)

4) سوسک ژاپنی (Japanese Beetle)

سوسک ژاپنی بالغ از رزها تغذیه می کنند. سوسک های بالغ ژاپنی ۹۵/. الى ۱ / ۳ سانتیمتر طول دارند و رنگ آنها سبز متالیک و پوشش بال هایشان قهوه ای مسی است.

در انتهای شکم دسته ای از موهای سفید وجود دارد. سوسکهای ژاپنی به تعداد فراوان بر روی گلهای رز جمع می شوند و بالغین از گل ها و گاهی برگ ها تغذیه می کنند. بر اثر تغذیه سوسکها از گلبرگ ها، در غنچه های گل سوراخهایی بوجود می آید و در نتیجه گلها باز نمی شوند و زمانی که گلبرگها نابالغ هستند ریزش می کنند.

همچنین سوسک ها از گرده گل ها و برگهای گیاه نیز تغذیه می کنند که در نتیجه مصرف نواحی بین رگبرگی، ظاهر برگ توری مانند شده و اسکلت آن نمایان می شود. سوسکهای ژاپنی اکثرا طی روزهای گرم فعالیت می کنند و رزهایی را ترجیح میدهند که در معرض آفتاب قرار داشته باشند. اگر تعداد گیاهان رز اندک باشد، سوسکهای ژاپنی را می توان با دست از روی رزها جمع کرد اما در سطح وسیع کشت و کار، حشره کش های تماسی مؤثرتر عمل می کند. شما می توانید برای خرید و فروش جعبه گل رز یا خرید رز ماندگار و یا برای خرید تاج گل تسلیت وارد سایت وی آی پی شاپ شوید.۵) کنه تار عنکبوتی دو نقطه (Two Spotted Spider Mite)


گونه اصلی کنه است که رزها را مورد حمله قرار میدهد. کنه تار عنکبوتی دو نقطه بسیار کوچک (۰۴,۰ – ۰۳, ۰ سانتیمتر) و به رنگ نارنجی، سبز یا زرد با دو نقطه سیاه بر روی دو طرف بدن است.

کنه تار عنکبوتی ماده می تواند روزانه ۱۰ عدد تخم و بیش از ۱۰۰ عدد تخم در طی دوران زندگی خود تولید کند. تخم ها معمولا در دسته های چندتایی در پشت برگها گذاشته می شوند. تخم ها شکافته می شوند و لاروهایی با شش عدد پا، بیرون می آیند و پس از مدتی به نیمف هایی با هشت پا و سپس به حشرات بالغ تبدیل می شوند. کنه تارعنکبوتی دونقطه از سلولهای کلروپلاست و معمولا از سطح زیرین برگ تغذیه می کند

کنه ها در نواحی محافظت شده همانند علفها، آشغال های موجود بر روی زمین و برگهای خزان کرده زمستان را سپری می کنند. کنه های تار عنکبوتی دو نقطه از ناحیه زیرین برگها بخصوص در رزهای مسن تغذیه می کند. این آفت، کلروفیل (رنگدانه های سبز رنگ) برگهای رز را با قطعات دهانی خود مورد استفاده قرار میدهند. شما می توانید برای خرید و فروش جعبه گل رز یا خرید رز ماندگار و یا برای خرید تاج گل تسلیت وارد سایت وی آی پی شاپ شوید.

بنابراین برگ ها به رنگ روشن (سفید) تا برنزه در می آیند یا ممکن است لکه های سفید الی زرد رنگ بر روی آنان پدیدار شود. همچنین در صورت فعالیت تعداد بیشماری از کنه ها، شبکه های ابریشمی در برگ های جوان ایجاد می شود.

برگ های رز که به شدت تحت تأثیر واقع شده اند قهوه ای شده، می پیچند و از بین می روند. احتمال بدشکل شدن برگ هایی که جدیدا آلوده شده اند نیز وجود دارد. حمله کنه ها معمولا تحت شرایط خشک و گرم بالای ۲۱ درجه سانتیگراد اتفاق می افتد. شما می توانید برای خرید و فروش جعبه گل رز یا خرید رز ماندگار و یا برای خرید تاج گل تسلیت وارد سایت وی آی پی شاپ شوید.

در طی تابستان به دلیل افزایش تعداد و در نتیجه فعالیت کنه ها ممکن است از میزان تولید گلها کاسته شود. وجود استرس خشکی، رزها را در برابر هجوم این آفت حساستر می کند. برگها و شاخه های خزان کرده به همراه علفهای هرز می توانند به عنوان میزبان این آفت عمل کنند و بنابراین به شکل مرتب باید جمع آوری و از بین برده شوند.

برای جلوگیری از استرس خشکی، باید گیاهان رز به شکل مرتب آبیاری و از مالچ استفاده شود. حشره کشهایی که طیف وسیعی از عملکرد دارند ممکن است با از بین بردن دشمنان طبیعی کنه ها موجب افزایش جمعیت آنان شوند. شما می توانید برای خرید و فروش جعبه گل رز یا خرید رز ماندگار و یا برای خرید تاج گل تسلیت وارد سایت وی آی پی شاپ شوید.

کنه تار عنکبوتی دو نقطه (Two Spotted Spider Mite) -بیماری های گل رز

اگر میخواهید در مورد انواع گل رز در ایران و جهان و نحوه کاشت و پرورش آن اطلاعات کسب کنید، توجه شما را به مطالعه کامل ترین و جامع ترین مقاله گل رز جلب مینمایم.


۶) پشه رز (Rose Midge)

این افت داسینیرا رودوفاج” اثرات مخربی بر روی رشد و نمو رزهای موجود در فضای باز و گلخانه ای دارد. نمونه های بالغ ظاهری همانند مگس طولی در حدود ۱۲/۰ سانتیمتر دارند و به رنگ های قرمز تا قهوه ای – زرد هستند که از رزها تغذیه نمی کنند.

حشرات ماده بر روی نواحی انتهایی رشد، زیر کاسبرگهای غنچه گل، در جوانه های برگ و برگ هایی که هنوز باز نشده اند ۳۰-۲۰ تخم کوچک می گذارند.

بسته به میزان دما حدود دو روز بعد از تخمگذاری، تخمها باز می شوند و لاروهابه طول ۵ / ۱ سانتیمتر، سفید رنگ و بدون پا بیرون می آیند که بعد از رشد کامل ۲۱ / ۰ سانتیمتر و در نهایت نارنجی روشن می شوند

الاروها به طور عمومی از پایه غنچه های گل و یا از سطح بالایی برگها و دمبرگ ها تغذیه می کنند که منجر به سیاه رنگ و بد شکل شدن بافت برگ یا غنچه ها می شود. لاروها به شکل گروهی فعالیت می کنند و معمولا به تعداد ۲۵-۱۰ عدد بر روی یک جوانه گل در بین گلبرگها و کاسبرگهای پایه جوانه گل جمع می شوند. شما می توانید برای خرید و فروش جعبه گل رز یا خرید رز ماندگار و یا برای خرید تاج گل تسلیت وارد سایت وی آی پی شاپ شوید.

در طی ۷-۵ روز لاروها بالغ می شوند و بر روی خاک می افتند در آنجا به شفیره هایی که در پیله های سفید رنگ قرار دارند تبدیل می شوند. پشه رز به شکل شفیره زمستان را سپری می کند و با مساعد شدن شرایط محیطی، ظهور حشرات بالغ ۷-۵ روز طول می کشد. دمای خاک بر روی طول مدت چرخه زندگی تأثیر گذار است اما به شکل معمول در حدود دو هفته طول می کشد. اگر دمای خاک برای مدت زمان طولانی حدود ۱۰ باشد ممکن است قبل از آنکه این آفت خساراتی ایجاد کنند رزها بتوانند گل تولید کنند.

حشرات بالغ تنها برای دو روز زنده هستند و به همین دلیل مشاهده آنان سخت است همچنین آنها از گیاهان رز تغذیه نمی کنند. طول چرخه زندگی و مدت زمان موجود بین تخم تا حشره بالغ به دما بستگی دارد و از ۱۲ تا ۲۲ روز طول می کشد. بهتر است مطلب انواع آفات و بیماری های گل رز (بخش چهارم) را نیز بخوانید.

فک پایین لاروها به شکل داس است که با استفاده از آن شیارهای عمیقی در بافت های جدید و جوانه های نابالغ ایجاد می کنند و از مایعات ترشح شده از زخم ها تغذیه می کنند. تغذیه لاروها منجر به بدشکلی و به هم پیچیده شدن زاویه برگها، نواحی انتهایی رشد، غنچه ها و گلها میشود. در صورت تهاجم شدید این آفت ممکن است تمامی این گیاه از بین برود.
homanafshar آفلاین است   پاسخ با نقل قول
پاسخ

کلیدواژه
گل, آفات, انواع, بیماری, بخش, رز, سوم


در حال حاضر کاربران زیر مشغول مشاهده این تاپیک می باشند: 1 (0 عضو و 1 میهمان)
 
امکانات
حالات نمایش

قوانین ارسال
نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید

BB code فعال
Smilies فعال
[IMG] فعال
HTML غیرفعال

Forum Jump

موضوعات مشابه
موضوع نویسنده انجمن پاسخها آخرین نوشته
انواع آفات و بیماری های گل رز (بخش دوم) homanafshar طبیعت، محیط زیست و حیات وحش 0 2021-07-11 11:32 AM
انواع آفات و بیماری های گل رز (بخش اول) homanafshar طبیعت، محیط زیست و حیات وحش 0 2021-07-11 11:20 AM
بررسی بیماری هایی که شاید کمتر به آنها پرداخته شده باشد. suzaanroshan مجلـه عـلــمــی 0 2018-10-22 02:07 PM
بیماری اوتیسم چیست؟ دلایل و علایم بیماری اوتیسم در کودکان sarana دانستنیهای پزشکی 0 2015-01-24 10:08 PM
کرونا ویروس - بیماری جدید کرونا ویروس CoronaVirus یا MERS-CoV marmar11 دانستنیهای پزشکی 1 2014-06-06 12:07 PMساعت: 12:10 AM بوقت GMT +3.5


Powered by: vBulletin Version 3.8.6
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.

قدرت این انجمنها در استفاده از برنامه vBulletin می باشد.
حقوق نرم افزار استفاده شده در سایت برای Jelsoft Enterprises Ltd محفوظ است.
استفاده از محتوای سایت تنها با ذکر نام و آدرس سایت مجاز است. در صورت تخلف پیگرد قانونی دارد