موضوع: نان باگت
مشاهده یک موضوع
قدیمی 2013-01-01, 12:58 PM   #12
hamideh3
کاربر نیمه فعال

آواتار hamideh3

تشکر کرده : 2,153
تشکر شده 1,884 بار در 245 پست
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 1 Thread(s)
hamideh3 has a brilliant futurehamideh3 has a brilliant futurehamideh3 has a brilliant futurehamideh3 has a brilliant futurehamideh3 has a brilliant futurehamideh3 has a brilliant futurehamideh3 has a brilliant futurehamideh3 has a brilliant futurehamideh3 has a brilliant futurehamideh3 has a brilliant futurehamideh3 has a brilliant future
پیشفرض پاسخ: نان باگت

سطح کار رو کمی آرد بپاشید. خمیر رو از توی کاسه در بیارید و به سطح کار منتقل کنید واون رو به شکل استوانه در بیارید

با چاقوی تیز و خیس، خمیر رو اول به 2 قسمت مساوی و بعد هر قسمت رو به 2 قسمت مساوی تقسیم کنید. همین طور ادامه بدین تا کلاً خمیر به 16 قسمت مساوی تقسیم بشه

خمیرها رو چونه کنید و کمی بهش فرصت بدین تا خودش رو بندازه. (اینجوری راحت تر باز میشه.)

هر چونه رو با وردنه باز کنید و به شکل یه دایره به قطر تقریباً 15 سانت در بیارید.

حالا این خمیر باز شده رو رول کنید.

وسطای کار سر و ته رول رو به سمت داخل جمع کنید و به رول کردن ادامه بدید.

وقتی تا آخر رول شد، آخرش رو با انگشت شست و اشاره فشار بدید تا باز نشه و از همون سمت توی سینی فر قرار بدید.

رول ها رو با فاصله زیاد توی سینی بچینید چون قراره دوباره استراحت کنن و این بار واقعاً پف می کنن و به هم می چسبن.

روی سینی رو با دستمال تمیز یا سلفون بپوشونید و بذارید کنار تا ور بیاد. حدود 1 ساعت یا 2 ساعت طول می کشه (بسته به دمای آشپزخونه) کلاً باید سایزش 2 برابر بشه. اگه بیشتر بمونه ترش میشه.

نکته بسیار مهم: حتماً حتماً نون ها رو توی سینی فر بذارید ور بیان. یعنی توی همون سینی فری که قراره بره تو فر. چون من بار اول که این نون ها رو می پختم یه سری از نون ها رو گذاشتم تو سینی پلاستیکی و با خودم فکر کردم که سری اول که پخت، اینها رو از سینی پلاستیکی منتقل می کنم به سینی فر و میذارم بپزه. وقتی اومدم این کار رو بکنم، دیدم نون ها پس از استراحت، پف کردن و به محض دست زدن، پفشون می خوابید و نمیشد به سینی فر منتقلشون کنم!! البته من این کار رو کردم ولی هم توی این جابجایی یه مقدار هوای داخل خمیر خارج شد و پفشون خوابید و هم این که یه کم شکلشون کج و کوله شد! این شد که فهمیدم همون اول کار باید 2-3 تا سینی فر بذارم دم دستم و خمیرها رو پس از رول کردن مستقیماً بذارم توی سینی فر استراحت کنن!

یک ربع قبل از اینکه نون ها رو بپزید، فر رو با حرارت 200 درجه روشن کنید.

می تونید روی نون ها کمی شیر بمالید.

وقتی فر حسابی گرم شد، سینی نون ها رو بذارید توی فر و حدود 12-15 دقیقه صبر کنید. باید روی نون ها کمی طلایی بشه.

پس از پخت، روی نون ها رو با فویل بپوشونید و روی فویل هم دستمال آشپزخونه بذارید و حدود 10-15 دقیقه صبر کنید. اینجوری نون نرم می مونه و خشک نمیشه.

این هم نمای نزدیک از بافت داخل نون ... همونطور که می بینید کاملاً سبک و نرمه و این برای نون ساندویچی خیلی مهمه.

hamideh3 آفلاین است   پاسخ با نقل قول
8 کاربر زیر از دوست گرامی hamideh3 عزیز برای این پست سودمند تشکر نموده اند :
Azijam (2013-08-14), leili (2013-01-30), samar (2014-07-05), Sepnta (2013-01-01), setayesh66 (2013-01-01), sorour (2013-08-04), veronika (2013-10-02)

تلویزیون آموزشی روزمنو
آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی