تلویزیون آموزشی روزمنو
آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی
روزمنو، محبوب ترین انجمن آشپزی و شیرینی پزی ایرانی

روزمنو، محبوب ترین انجمن آشپزی و شیرینی پزی ایرانی (http://www.roozmenu.com/index.php)
-   انواع حلوا (http://www.roozmenu.com/forumdisplay.php?f=84)
-   -   حلوا آرد گندم با تزیینات (http://www.roozmenu.com/showthread.php?t=1828)

Khaleh Mary 2011-07-06 12:03 AM

حلوا آرد گندم با تزیینات

8 :تعداد فایل پیوست
*** برای استفاده از تجربیات دوستان روزمنویی مطالعه تاپیک :: تجربه های شیرین - حلوا :: را پیشنهاد می نماید {53}
*** برای تزئین انواع حلوا دیدن این تاپیک را نیز پیشنهاد میکنیم {53}

دوستان عزیز دستورهای خود را که برای مراسم های مذهبی یا سوگواری درست میشه اینجا بگذارید
طرز تهیه حلوا
ارد ۲ پیمانه
روغن ۱ پیمانه
برای تهیه شربت ۱ لیوان شکر و ۲ لیوان آب و ۱/۴ لیوان گلاب و یک قاشق چایی خوری پودر هل و ۱ قاشق چایی خوری دارچین و۱ قاشق چایی خوری زعفران سائیده
ارد را در ظرف نچسبی ریخته با حرارت کم حدود نیم ساعت تفت میدهم تا رنگ ارد به رنگ پوست گردو در بیاید (قهوه ای روشن) ولی از هم زدن غافل نشوید که ارد نسوزد سپس ارد را الک کنید که اگر ناخالصی یا سوختگی ارد در ان هست جدا شود حالا روغن را اضافه کنید و کمی با روغن تفت دهید من از روغن مایه استفاده میکنم( و برای خوش عطر شدن ان ۲ قاشق روغن حیوانی یا روغن کره هم اضافه میکنم) چون لطیفتر میشود اگر از کره یا روغن جامد استفاده کنید پس از سرد شدن حلوا حالت ماسیدگی پیدا میکنه در ظرف دیگه شکر و آب را جوشانده وقتی شکر حل شد گلاب و هل و دارچین را اضافه میکنیم و این شربت را در ۲ یا ۳ مرحله به ارد سرخ شده اضافه میکنیم و مرتب روی حرارت خیلی کم هم میزنیم تا به خورد ارد رفته و حلوا از ظرف جدا شده و دسته قابلمه را گرفته و حلوا را در ان تکان میدهم با این کار روغن حلوا در آمده و براق و یک دست شده و نشان میده که آب زیادی شربت بخار شده و این حلوا آماده هست
اگر شما شیرین تر دوست دارد میتوانید به میزان شکر خود اضافه کرده یا حتا روغن را میزانش را بیشتر کنید ولی من همیشه از این مقدار استفاده میکنم و برای تزیین هم مقداری ارد را مثل کاچی درست میکنم مثلن ۲ قاشق ارد را در روغن کمی تفت داده و کمی که رنگ گرفت و بوی خامی ان رفت کمی شربت اضافه میکنم وبا ماسوره شکوفه میزنم

Khaleh Mary 2011-08-07 03:00 PM

پاسخ: حلوای ساده

1 :تعداد فایل پیوست
حلوا {53}{53}{53}{53}{53}

*AZITA* 2011-08-10 02:31 PM

2 :تعداد فایل پیوست
سلام دوستان.اینم حلوای آرد گندم که با یک لیوان آرد درستش کردم و همشونم قالب ستاره وقلب زدم.....{69}{69}{69}{2 (30)}{2 (30)}{2 (30)}

Princess 2011-08-12 12:14 PM

با خجالت زیاد از قیافه ش .......{2 (4)}
اما مزه ش عالی بووود {2 (30)}{2 (30)}

Marjan 2011-08-12 12:51 PM

من ارد سبوس دار دارم یا همون ارد سنگگ
برای حلوا تنها استفاده کنم یا با ارد سفید قاطیش کنم؟

*AZITA* 2011-08-12 02:12 PM

حلوای آردگندم

موادلازم

آرد گندم یک لیوان

شکر همون یک لیوان منهای یه بند انگشت کمتر

آب و گلاب رویهم یک لیوان

روغن مایع و کره رویهم نصف لیوان

پودر هل ودارچین از هرکدام یک قاشق غذاخوری

زعفران غلیظ دم شده یک قاشق مرباخوری پر

طرز تهیه:

قبل از آماده کردن آرد شربش رو درست میکنیم یعنی شکرو نصف لیوان آب رو میریزیمش تو قابلمه کوچولو یا شیر جوش بعد اینکه شکرش حل شد و غلیظ شد گلاب و زعفرون را میریزین و خاموشش میکنیم. همزمان با روی شعله بودن شربت داخل تابه تفلون که رو حرارت متوسط گذاشتیمش آرد الک شده رو میریزیم و با قاشق چوبی مدام همش میزنیم تا عطر آرد بلند بشه و رنگش برگرده و همینطور مدام رو حرارت کم همش بزنید تا همه اردتون یک دست طلایی بشه حالا اگه دوست دارین که حلواتون تیره بشه باید به همزدن و تفت دادنش ادامه بدین ((( که اینم بسته بسلیقه خودتون داره میتونید دو بار زحمت درست کردن حلوا را بخودتون بدید و هر دو تا رو امتحان کنید ببینید کدوم رنگ حلوا رو بیشتر میپسندید))) اگر دوست دارین طلایی تر و روشنتر باشه اونوقت حدود 20 دقیقه ارد را تفت بدید کافیشه حالا اولش آردتون رو از روحرارت بردارین و بریزینش تو الک بزرگ و کاملا الکشون کنید تا بعد ریختن شربتتون دیگه توش گلوله آردی درست نشه.بعد الک کردن دوباره برشون گردونید تو تابه و روغن وکره رو اضافش کنید و بازم یه کمی رو حرارت متوسط به تفت دادنتون ادامه بدید.حالا وقتشه که پودر هل ودارچینتون رو اضافه کنید و تابه رو از روی حرارت بردارین بزارید کمی از اون حرارتش بیفته ..بعدشم آروم اروم شربتش رو بهش اضافه کنید و مرتب همش بزنید تا به غلظت کافی برسه و حلواتون هم روغنش رو پس بده و براق بشه من معمولا بعد اضافه کردن شربت دیگه تابه را روی حرارت نمیزارم چون باعث میشه شربتش تبخیر بشه و حلوا خشک بشه ..ولی اگه شربت رو کمی اضافه تر ریختید و حلواتون شل شد اونوقت مجبورید تا چند لحظه ای رو حرارت بزاریدش و بازم همش بزنید تا شربتتون بخورد حلوا بره.پس همون بهتره که آروم آروم شربت اضافه کنید و تا به اون غلظت مطلوبش برسه و روغن پس بده...حالا حلواتون رو تو دیس بکشید و با پودر پسته یا هرچی دوست دارید تزیینش کنید.این حلوا براحتی قابل کار با قیف و ماسوره هم هست منتهی تا زمانی که داغه باید تزیین بشه... این حلوا بخاطر وجود هل ودارچین یه مزه فوق العاده ای داره تو صیه میکنم که درستش کنید و از عطر و طعم ویژه اش لذت ببرید.نوش جوون.

Khaleh Mary 2011-08-12 04:03 PM

نقل قول:

ارسالی توسط Marjan (260169 ارسال)
من ارد سبوس دار دارم یا همون ارد سنگگ
برای حلوا تنها استفاده کنم یا با ارد سفید قاطیش کنم؟

مرجان عزیز از یک جور ارد استفاده کنی بهتره چون درصد سرخ شدنش با هم فرق داره
و بهتر هم همان ارد سنگک هاست که سبوس داره و حلوا را کمی زبر و بسیار خوشمزه میکنه

Soha 2011-08-15 10:51 AM

یه سوال فوری ... ارد گندم همون ارد کیک یا چی؟

bahar narenj 2011-08-15 12:34 PM

{71}:10:{66}

bahar narenj 2011-08-15 12:35 PM

{71}:10:{4}

baranbahari 2011-08-15 12:42 PM

نقل قول:

ارسالی توسط Soha (261107 ارسال)
یه سوال فوری ... ارد گندم همون ارد کیک یا چی؟

آره سها جون ميتوني از همون آردي كه كيك درست ميكني استفاده كني.

Marjan 2011-08-15 02:56 PM

نقل قول:

ارسالی توسط baranbahari (261140 ارسال)

میشه ولی دیگه اوون زبری حلوا رو نداره:3:

*Darya* 2011-08-15 05:00 PM

همه آردها وقتی زیاد تفت بدیم تیره میشه؟

من حلوایی که قهوه ای سوخته هست دوست دارم {2 (30)}

Princess 2011-08-15 06:46 PM

حلوا دستپخت خواهری{65}

Adriyana 2011-08-15 06:59 PM

چند هفته پیش این حلوا رو درست کردم..پدر شوهرم هوس حلوا کرده بود اینجا..اینو به سفارش پدر همسر درستیدم{1}...جای همه خالی خیلی خوب شده بود ( مادر همسری خیلی تعریف کرد ازش و گفت به خوبی حلوای مادر بزرگا شده{4})

Marjan 2011-08-16 02:02 AM

ادریانا جوون دستور این حلوای مامان بزرگی رو میزاری لطفا؟{2 (6)}

سایان 2011-08-20 05:32 PM

صورت زیبای ظاهر هیچ نیست.......ای برادر سیرت زیبا بیار

طلاخانم 2011-08-21 12:30 AM

اين هم حلواي من

سایان 2011-08-21 11:30 AM

نقل قول:

ارسالی توسط *Darya* (262534 ارسال)
سایان جون دستت درد نکنه {2 (6)} بی زحمت شما هم دستور حلواتون بذارید مرسیی:3:

مریم جان {2 (6)}من با دستور خاله ماری درست کردم فقط هل نزدم ولی به شربتش زعفرون اضافه کردم .آردش با حرارت کم و خیلی آروم بو دادم حدود 35 دقیقه
تزئینش هول هولکی و زشت شد اما مامانم خیلی مزه شو دوست داشت{77}

Marjan 2011-08-21 12:19 PM

برای قهو ه ای شدن حلوا بهتره از ارد سنگک استفاده شه فقط کافیه برای 10 دقیقه تفتش بدید بعد بزارید سرد شه و بعد الکش کنید

بعد کم کم روغن یا کره رو اضافه کنید قبل از تفت دادن ارد شربت رو تهیه کنید تا فرصت سرد شدن داشته باشه

نکات: به نسبت ارد باید نصف شکر و به نسبت شکر باید نصف اب و گلاب داشته باشید یعنی به این نسبت مثلا 1 پیمونه ارد 2/1 پیمانه شکر
1/4 پیمانه اب و گلاب

*Darya* 2011-08-21 12:22 PM

مرجان جون آردسنگک از نونوایی میگیری؟

Marjan 2011-08-21 12:23 PM

اره عزیزم از نونوایی گرفنم

سایان 2011-08-21 01:00 PM

با اجازه مرجان جون من یه چیزی بگم
به نظر من آردی که بیشتر بو داده بشه بعد بهش روغن اضافه بشه بهتره تا اینکه بیشتر تو روغن سرخ بشه
رنگ آردی که خوب بو داده بشه تا حلواش تیره بشه قهوه ای روشنه .میتونید خیلی کم روغن روی آرد بریزد تا ببینید بهرنگ دلخواه رسیدید یا نه ،البته بعد از اضافه کردن روغن و تفت دادن و بعدش شربت حلوا یه کمی تیره تر هم میشه

Marjan 2011-08-21 01:17 PM

نقل قول:

ارسالی توسط baranbahari (261140 ارسال)

نقل قول:

ارسالی توسط سایان (262715 ارسال)
با اجازه مرجان جون من یه چیزی بگم
به نظر من آردی که بیشتر بو داده بشه بعد بهش روغن اضافه بشه بهتره تا اینکه بیشتر تو روغن سرخ بشه
رنگ آردی که خوب بو داده بشه تا حلواش تیره بشه قهوه ای روشنه .میتونید خیلی کم روغن روی آرد بریزد تا ببینید بهرنگ دلخواه رسیدید یا نه ،البته بعد از اضافه کردن روغن و تفت دادن و بعدش شربت حلوا یه کمی تیره تر هم میشه

دقیقا منم هیچ وقت تو روغن سرخ نمیکنم تازه خیلی هم وقت گیره {104}

افسانه 2011-08-21 05:03 PM

خیلی وقت بود که حلوا درست نکرده بودم، خیلی مورد استقبال بچه ها قرار گرفت {71}

ناهيدي 2011-08-22 11:42 PM

اين هم حلواي عجله اي:3:

vivien 2011-08-23 11:25 AM

نقل قول:

ارسالی توسط Marjan (262701 ارسال)
برای قهو ه ای شدن حلوا بهتره از ارد سنگک استفاده شه فقط کافیه برای 10 دقیقه تفتش بدید بعد بزارید سرد شه و بعد الکش کنید

بعد کم کم روغن یا کره رو اضافه کنید قبل از تفت دادن ارد شربت رو تهیه کنید تا فرصت سرد شدن داشته باشه

نکات: به نسبت ارد باید نصف شکر و به نسبت شکر باید نصف اب و گلاب داشته باشید یعنی به این نسبت مثلا 1 پیمونه ارد 2/1 پیمانه شکر1/4 پیمانه اب و گلاب

مرجان جون{2 (6)} سلام.میشه لطفا به طور تقریبی نسبت روغن مایع رو هم بفرمائید.ممنون عزیزم{103}

Marjan 2011-08-23 03:36 PM

نقل قول:

ارسالی توسط vivien (263020 ارسال)
مرجان جون{2 (6)} سلام.میشه لطفا به طور تقریبی نسبت روغن مایع رو هم بفرمائید.ممنون عزیزم{103}

عزیزم من برای یک پیمونه ارد 50 گرم کره و 2 قاشق روغن مایع میزنم و کلا مقدار روغن باید با مقدار شکر به یک اندازه باشه{53}

لوتوس 2011-08-23 07:38 PM

من تا حالا خیلی حلوا(مثلا{4}) درست کرده بودم که دو تا اشتباه داشت...یکی اینکه آرد رو بدون روغن دو دقیقه هم تفت نمیدادم و دوم اینکه بعد بو دادن آرد، الکش نمیکردم {4} این بود که حلواهایی که هر 5 سال یکبار درست میکردم، افتضاح میشد یه وعضی {21}...خلاصه از این تاپیک بسی سود بردیم و به تجارب خویش افزوده دو شب پیش اقدام به درست کردن حلوا نموده...20 دقیقه ارد رو تفت دادم و الکش کردم...شکر هم زیاد نریختم عوضش گلابشو یه ذره بیشتر کردم...خیلی خیلی خوشمزه شده بود...یعنی مزه ی حلوای حرفه ای ها رو گرفته بود {71}{4}...البته دیگه فرصت نشد عکس بندازم چون بردمش خونه ی مامانم اینا...با تشکر از کد بانوان محترمه ی مکرمه {4}{53}{53}

Narges 2011-08-23 07:46 PM

لوتوس عزیزم {2 (6)} من هم 6سال پیش یه تجربه شکست خورده برای تهیه حلوا داشتم.
فکر میکنم روغنش کم بود چون بعد از اینکه سرد شد مثل کویر شده بود {71}
امــــــــا
با استفاده از این تاپیک و تجربیات دوستان {smilie_liebe4} دیروز موفق شدم یه حلوای خوشگل و خوشمزه درست کنم {53}

Khaleh Mary 2011-08-23 08:28 PM

توی این تاپیک که میام عطر هل و گلاب و دارچین و زعفران و حلوای خوشمزه به مشام میرسه

Fatemeh1 2011-08-24 11:24 AM

3 :تعداد فایل پیوست
اینم اولین تجربه من تو حلوای ساده با دستور خاله ماری{2 (6)}{2 (6)}
من بعد از تفت دادن آرد،اونو الک نکردم
بسیور خوب شده بود
با تشکر از خاله ماری گل{53}{53}:11:

SHIVA 2011-09-04 11:07 AM

حلوا - تزئین حلوا

5 :تعداد فایل پیوست
ممنون دوستان از لطفتوت
من مراحل تهیه حلوا رو براتون میذارم

فایل پیوست 56327 فایل پیوست 56328

این حلوا با ارد سبوس دار و آرد سفید برای گلها درست شده

موادی که من مصرف میکنم به این ترتیب هست

به ازای هر قاشق آرد یک قاشق هم شکر

اوی شکر رو با گلاب و آب گذاشتم جوش اومدو کمی غلیظ شد

آرد رو تفت دادم و به رنگ دلخواه که رسید روغن رو که بهتره روغن جامد باشه(منظورم روغن لادن طلایی هست)نه از اون روغن جامدهای قدیمی

روغن رو میریزیم در حدی که غلظت آرد و روغن بشه مثل ماست

هم زدم تا روغن و آرد خوب مخلوط بشه

بعد شهد رو اضافه کردم و زیر شعله رو کم کردم و مدام هم زدمبعد هم ریختم داخل دیس تا خوب خنک بشه

.............................

واسه گلها هم

آرد سفید رو تفت دادم فقط در حدی که بوی خامی ارد گرفته بشه

شهد رو آماده کردم و زغفران رو اسیاب کردم و به شهد اضافه کردم

آرد که تفت خورد روغن ریختم در حدی که غلظت مواد بشه مثل ماست آب رفته

یعنی سفت تر از حلوای اولی
بعد شهد رو اضافه کردم
.......................
ماسوره برگ رو داخل قیف زدم(عکس شماره 1)

اینجا یه کم دردناکه قضیه

چون حلوا داغ هست

اگه سرد بشه خوب حالت نمیگیره

خیلی هم داغ نباشه که دستتون بسوزه

یه دایره روی کار در نظر بگیرید و شروع کنید به برگ زدن

یک دور کامل که برگ رو زدید باید صبر کنید تا خنک بشه

در کل 5 دور باید برگ بزنید تا حجم دار بشه

3 تا هم کافیه ولی 5 دور خوشکلتر میشه
........................

واسه وسط گلها هم

پودر کاکائو رو با حلوا مخلوط کنید و با دست یه پهنش کنید و بذارید داخل حلوا

بعد با ماسوره سر گرد یا حتی لوله خودکار روی حلوا رو فرم بدید(عکس شماره 2)
.......................
و اما برگهای دوستانی که به رنگ خوراکی حساس هستید
میتونید اصلآ برگ نزنید
یا اینکه
برگها رو با همون حلوای زعفرانی کار کنید و بعد پودر پسته بریزید روی برگها....
در کل 3 ساعت زمان برد

Marjan 2011-09-05 08:36 PM

{2 (30)}{2 (30)}{2 (30)}{2 (30)}{2 (30)} حلواااااااااااااااااااااا ااااااااااااا

ناهيدي 2011-09-15 07:57 PM

حلواي توپ توپي {2 (30)} {2 (30)}

77777.jpg (53.0 کیلوبایت)

Mahshid 2011-12-03 08:24 PM

فاطمه جون حلوت رو با چی اینجوری تزئین کردی{2 (8)} ؟!! خیلی قشنگ شده {clap}

vivien 2011-12-04 01:34 PM

نقل قول:

ارسالی توسط Marjan (267106 ارسال)
{2 (30)}{2 (30)}{2 (30)}{2 (30)}{2 (30)} حلواااااااااااااااااااااا ااااااااااااا

مرجان جون با روعن مایع حلواتون درست کردید؟ اندازه هاش رو با لیوان میشه بفرمائید؟ممنون{53}

Marjan 2011-12-04 10:40 PM

عزیزم صفحه 2 رو بخون کامل توضیح دادم در ضمن هر پیمانه برابر با یک لیوان است {1}

Khaleh Mary 2011-12-08 12:11 PM

{53}{53}{53}{53}{53}{53}{53}

Sarashpaz-Sepideh 2011-12-08 12:14 PM

حلواي مجلسي ارد گندم

10 :تعداد فایل پیوست
آرد:1 كيلو

آرد برنج:نيم كيلو

شكر:3 ليوان

زعفران :يه عالمه ......(خب خوشمزه تر ميشه ديگه).....دي

گلاب:كمي

روغن يا كره حيواني: به مقدار لازم
اول ارد گندم رو ريختم توي تابه آلومنيوم يادتون باشه براي تهيه هرچيزي كه بايد ارد تفت داده بشه از ظرف تفلون استفاده نكنيد يا از استيل استفاده كنين يا الومنيوم الومنيونتونم (عجب كلمه اي) اگه تازه باشه ارد رنگ ظرف رو ميگيره به خودش و سياه ميشه حتما دقت داشته باشين اينارو بعدشم از كفگير چوبي استفاده كنين كه طي هم زدن دستتون خسته نشه مثل من از كت و كول بيفتين
من تايمر رو روشن كردم دقيقا 15 دقيقه طول كشيد تا ارد تفت بخوره و بوش دربياد و رنگش عوض بشه
ميبينين رنگ ارد چه عوض شده؟ اون وسطيه نه هااااااااا اوني كه زياده ارد گندمه كه تفت خورده

بعدش كه تفت خورد الك كردم و بهش ارد برنج رو اضافه كردم و دوباره گذاشتم رو شعله كه يه كوچولو ديگه گرمش بشه بعد بهش مقداري روغن حيواني زدم كه هميشه از اين روغن استفاده ميكنم واسه هرچيزي روغن بايد به قدري بزنين كه به غلظت مواد توي عكس برسين
بعدش هي هم زدم تا همه اردها خوب باهم له بشه و گلوله نداشته باشه بعداز اين كار شيره رو ريختم شكر رو با مقداري اب جوشوندم مقدار شكر دوبرابر ابه يعني شكر 3 ل بود اب ميشه 1 ل . اين كه جوشيد همونجور كه داغ داغ بود ريختم كم كم توي حلوا و مرتب هم ميزدم تا خوب خوب تركيب بشن اين وسط هم انگار واجب بود عكس بگيرم
بعدش كه شيره به خورد موادمون ميره هي بايد ازش بچشيد ببينيد شيرينيش كمه يا نه بايد زود زود تست كنيد تا جايي كه شيرينش خوب شد دست نگه داريد(البته ما برا مجالس از ميزان شيره كم ميكنيم و به همون مقدار شهد عسل ميزنيم)

بعدش بهش زعفران ريختم حدودا 10 تا ملاقه پر زعفران غليظ زدم بهش كه حسسسابي خوشرنگ بشه
در اين مدت كه زعفرون رو كم كم ميريزم بهش گلاب هم ميزنم و هي با پشت كفگيرم لهش ميكنم تا همه مزه ها و رنگه به خورد همديگه برن و يه جايي كمرنگ و يه جاييش پررنگ نباشه
البته اين عكسو همون اول گرفتم بعدا شروع كردم به هم زدن !

بعدش كه ديگه خوب قاطي كردم ميذارم حلوا رو زمين كه دودستي بيفتم به جونش اين مرحله خيلي مهمه يعني اگه نكنين حلواتون خوب نميشه

ميذارم زمين و دودستي درحاليكه كفگير رو گرفتم زود زود هم ميزنم دايره وار كه حلوا خود به خود از سطح ظرف جدا بشه و كمي به روغن بيفته انرژي زيادي ميگيره اما ارزششو داره

بعد كه حلوا به اصطلاح رسيد ميشه اين شكلي !
بعدش ريختم توي ظرف و تزيينش كردم

ساعت: 11:54 PM بوقت GMT +3.5