تلویزیون آموزشی روزمنو
آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی
روزمنو، محبوب ترین انجمن آشپزی و شیرینی پزی ایرانی

روزمنو، محبوب ترین انجمن آشپزی و شیرینی پزی ایرانی (http://www.roozmenu.com/index.php)
-   مواد اولیه خانگی برای آشپزی (http://www.roozmenu.com/forumdisplay.php?f=368)
-   -   قره قروت خانگی (http://www.roozmenu.com/showthread.php?t=10809)

zeinab.s 2014-05-22 12:47 PM

قره قروت خانگی

6 :تعداد فایل پیوست
سلام عزیزان.تاحالا کسی قره قرورت درست کرده؟اگه درست کردید تجربه هاتون رو بگید دوستان تا تجربه شخصی و ناقص من هم کامل بشه.
راستش یکمی ماست محلی تو یخچال داشتم که هم آب انداخته بود و هم خیلی ترش شده بود.ریختمش تو پارچه تا چکیده بشه.
فایل پیوست 226932 فایل پیوست 226933
بعد که آبش گرفته شد یادم اومد که قره قروت از آب ماست درست میشه.منم برداشتم آب ماستمو که حدود 1کاسه آبگوشت خوری بودو گذاشتم جوشید تا بوی قره قروت تمام خونه رو پر کرد.رفتم بهش سر زدم دیدم اندازه 2 قاشق بیشتر ته قابلمه نمونده.غلظتش شبیه سز بود و عطر و طعمش کاملا مثل قره قروت.دیگه چون خیلی کم شده بود از رو حرارت برداشتمشو گذاشتم تاخنک بشه.این بود تجربه قره قروت سازی من!{4}
فایل پیوست 226934 فایل پیوست 226935 فایل پیوست 226936 فایل پیوست 226937

مطمئنا آب ماست هرچی بیشتر بجوشه سفت تر ترش تر و به قره قروت های بیرونی شبیه تر میشه.اما خوب مال من چون کم بود به همون شل و ولش رضایت دادیم{69}

baran78 2014-05-22 01:16 PM

پاسخ: قره قروت خانگی

مجرد كه بودم پدرم علاقه زيادي به ماست چكيده داشت براي همين هم ماست رو در مقادير زياد مي گرفت.. مامانم مي ريخت توي كيسه و ماست چكيده درست مي كرد... يكي دوباري منم به روش زينب جون آب ماست رو با حرارت دادن تبديل به قره قروت كردم ولي خب اينقده مقدارش كم ميشه كه ترجيح مي دادم از بيرون بخرم تا توي اين گرما كلي كنار حرارت گاز بايستم...{2 (6)}

الان كه سرچ كردم توي گوگل، روش تهيه قره قروت رو توي " ويكي پديا" اينطوري نوشته بود:

دوغ ترش شده را در مشک می‌ریزند تا تمام چربی آن که کره می‌باشد جدا گردد. بعد باقی‌مانده دوغ را می‌جوشانند تا غلیظ شود، سپس آن را روی پارچه صاف می‌کنند تا آب آن گرفته شود و باقی‌مانده را که روی پارچه مانده است، به صورت گلوله یا بیضی یا استوانه در آورده، می‌گذارند تا خشک گردد و نام آن را کشک می‌گذارند.

آب چکیده از پارچه را با کمی شیر مخلوط کرده و بعد می‌جوشانند تا جسمی سرخ رنگ و ترش مزه که قره‌قروت نام دارد به دست آید.

.......

دوستان تا حالا براي درست كردن قره قوروت شير رو با آب ماست مخلوط كردين؟؟ آيا واقعا بايد اين كار رو انجام داد؟؟{2 (26)}

Mahdiye* 2014-05-22 02:28 PM

باران جون منم یه بار با خواهرم آب ماست رو جوشوندیم وازش قرقروت درست کردیم خیلی هم درست کردنشو دیدم ولی تا حالا نشنیده بودم که برای درست کردن قرقروت شیر به آب ماست اضافه کنن.

آفتاب بانو 2014-05-22 02:34 PM

باید درموقع جوشیدن کمی ارد هم اضافه بشه.
فقط از اب ماست درست میشه.

zeinab.s 2014-05-23 07:33 PM

منم تا حالا نشنیدم که شیر اضافه بشه.حتی ارد هم نشنیده بودم.من از مادر بزرگ شوهرم شنیدم که از جوشیدن اب ماست قره قروت بدست میاد دیگه کمو کیفشو نمیدونم و نپرسیدم.این بار که ببینمش حتما دقیق ازش میپرسم.زنای روستایی روکه دیدین؟چیزی نیست که خودشون درست نکرده باشنو بلد نباشن{2 (6)}{clap}

ساعت: 07:39 PM بوقت GMT +3.5