تلویزیون آموزشی روزمنو
آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی
روزمنو، محبوب ترین انجمن آشپزی و شیرینی پزی ایرانی

روزمنو، محبوب ترین انجمن آشپزی و شیرینی پزی ایرانی (http://www.roozmenu.com/index.php)
-   غذاهای استان اصفهان (http://www.roozmenu.com/forumdisplay.php?f=222)
-   -   قرمزه نخودچی (کوفته بسیار خوشمزه اصفهان) (http://www.roozmenu.com/showthread.php?t=7006)

ms123 2013-01-27 07:01 AM

قرمزه نخودچی (کوفته بسیار خوشمزه اصفهان)

10 :تعداد فایل پیوست
مطالب را از وبلاگ صنم بانو می گذارم. +
میریم که داشته باشیم ، یک کوفته ی خوشمزه ی اصفهانی رو ، من قبلا براتون دستور کوفته آردنخودچی گذاشته بودم که می تونین دستورش رو اینجا ببینین ، در اون دستور ذکر کرده بودم این غذا رو مامان بزرگم درست میکنن و چون اصالتا اصفهانی هستن شاید این غذا مال اصفهان باشه ، با دیدن این دستور دیگه مطمئن شدم که درست گفتم ، منم همون رو درست میکردم اما با تغییرات جزئی .
این دستور رو شارلوت عزیز در اختیار من قرار داد که اصالتا اصفهانی هستن ، ممنون دوست نازنین :)
دیگه اگر کم و کسری داشت ، اصفهانیهای گلمون به من هم یاد بدن :)

گوشت چرخ کرده 300 گرم
پیاز رنده ریز شده 1 عدد متوسط
آرد نخودچی 3 قاشق غذاخوری
نعناء خشک 2 قاشق غذاخوری
آب تقریبا نصف لیوان
پیاز خلالی شده یک عدد متوسط
رب دو قاشق غذاخوری
نمک و فلفل و زردچوبه به میزان لازم
آب تقریبا دو لیوان

گوشت ، پیاز ، آردنخودچی ، یک قاشق از نعناء خشک و نمک و فلفل را در کاسه ای مخلوط کرده و ورز می دهیم ، آب ( نصف لیوان ) را کنار دستمون قرار میدیم و کم کم به مواد اضافه می کنیم تا جائی که به دست نچسبد ، بعد گلوله هایی اندازه ی گردو درست کرده و کنار میذاریم.

پیاز خلالی شده رو در روغن تفت می دهیم تا سبک بشه و بعد زردچوبه و رب رو اضافه میکنیم و تفت میدیم .

آب رو همراه نعناء خشک و نمک و فلفل به مواد اضافه میکنیم و زمان می دیم تا به جوش بیاد.

وقتی که به جوش اومد ، کوفته های نازنینمون رو به قابلمه منتقل میکنیم و تقریبا نیم ساعت تا 45 دقیقه زمان می دهیم تا قرمزه ها بپزن . باید ذکر بشه ، وقتی که کوفته ها رو منتقل میکنین اندازه ده دقیقه در قابلمه رو نذارین تا ولو نشن .

خوب غذای خوشمزه ی ما آمادست .

برای من طعمش خیلی غریب نبود ، نه که کوفته آردنخودچی رو زیاد درست میکنم ، اما طعم و عطر نعناء فوق العادست .

به هرحال اگر درست کردین نوش جان شما :)

behiii 2013-01-27 02:17 PM

پاسخ: قرمزه نخودچی (کوفته بسیار خوشمزه اصفهان)

راستش ms123 جان منم اصفهانی هستم اما اسم این خوراک را قیمرزه ( مخفف قیمه ریزه ) شنیدم
نمیدونم کدوم درسته !!!! ؟؟؟؟
قیمه ریزه نخوچی فکر کنم درست تر باشه .

ms123 2013-01-30 08:46 PM

1 :تعداد فایل پیوست
بله. بهش قیمه ریزه و قیمه ریزه نخودچی هم می گند, که سورس منبع چون از وبلاگ صنم بانو بود و من همون اسم قرمزه نخودچی ایشون را گذاشتم.

من هم این غدا را از همین دستور پختم!!!{69}{69}
فقط به پیشنهاد مامان, سیب زمینی هم توش کردم!{2 (5)}{2 (5)}
خیلی خوشمزه شد{2 (30)}{2 (30)}{2 (30)}{2 (30)}
فایل پیوست 114531

*3tareh* 2013-01-31 09:19 PM

ما به این غذا میگیم کله گنجشکی
فقط تو کله گنجشکی ارد نخودچی نمیریزیم

زیتون 2013-03-07 02:38 PM

ما هم این غذا رو درست میکنیم و به همون نام کوفته ارد نخودچی که ms123 گفتن میشناسیم ..ولی توش نعنا خشک نمیریزیم که من دفعه بعد با نعنا امتحانش میکنم{2 (30)}

ساعت: 11:54 AM بوقت GMT +3.5