تلویزیون آموزشی روزمنو
آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی
روزمنو، محبوب ترین انجمن آشپزی و شیرینی پزی ایرانی

روزمنو، محبوب ترین انجمن آشپزی و شیرینی پزی ایرانی (http://www.roozmenu.com/index.php)
-   آش و هلیم (http://www.roozmenu.com/forumdisplay.php?f=127)
-   -   آش جو و سیرابی (http://www.roozmenu.com/showthread.php?t=2583)

mana 2011-10-29 07:40 PM

آش جو و سیرابی

3 :تعداد فایل پیوست
سلام دوستان

روزهای عید قربان نزدیکه و ممکنه بعضی خونواده ها قربونی گوسفند داشته باشند.
سیرابی هم یکی از اجزاییه که معمولا تو این ایام فراوون میشه ، لازم به توضیحه که من معمولا از خریدن سیرابی پاک شده خودداری میکنم چون اونا رو تو آب آهک سفید و پاک میکنند و پرزهاشو به قدری می تراشند که خاصیت غذاییشو از دست میده ، در بهترین حالت بعضیا توی دوغ میخیسانند و بعد پاک میکنند که اونم جالب نیست...
اگه سیرابی تازه که تحت نظارت یا همکاری خودم کاملا با آب معمولی و یک برس نرم (مثل برس های قنادی ) پاک و شسته بشه ازش استفاده می کنم
سیرابی برای بچه ها و خانمای باردار که ویار پیدا می کنند و بیماران کانسر خیلی مفید ومغذیه

حالایک غذا با سیرابی مینویسم :

آش جو

سیرابی متوسط که با قیچی به قطعات دو سانتی میبریم
سبزی آش نیم کیلو
جو یک لیوان
نخود و لوبیا چیتی هرکدام یک استکان
پیاز درشت دو عدد
سیر یک بوته
نعناع خشک
روغن زیتون یا کنجد یا مایع
کشک ساییده سفت یک لیوان
نمک و زردچوبه

حبوبات و جو را قبلا میخیسانیم و یکی دو بار آبشونو عوض میکنیم ، بعد یکی از پیازها را و نصف بوته سیر را نگینی می کنیم به همراه سیرابی توی قابلمه ( از جنس غیر آلومینیومی ) می ریزیم و کمی تفت میدهیم ، نمیخواهیم سرخ بشه فقط 3 یا 4 دقیقه بعد حدود نصف قاشق چای خوری زردچوبه اضافه میکنیم و کمی که هم زدیم نصف لیوان آب جوش می ریزیم ، یه جوش که زد به اندازه ای که برای پخت 3تا 4 ساعته سیرابی آب داشته باشیم یکجاآب جوش اضافه میکنیم (این روش پخت از تیره شدن رنگ غذا جلوگیری میکنه )
مدت زمان پخت سیرابی به اندازه و جنسش بستگی داره اواسط پخت جو و حبوبات را اضافه میکنیم و کمی روغن زیتون ، یا کنجد یا روغن مایع اضافه میکنیم و مراقبت میکنیم که سر نرود حرارت در طول مدت پخت کم باشد به استثنای لحظات تفت دادن و موقع اضافه کردن حبوبات که میخواهیم زود به جوش بیاد ...گاهی غذارا هم میزنیم و اگه لازم بود آب جوش اضافه میکنیم
وقتی سیرابی و حبوبات پختند و آب غذا اندازه شد سبزی آش را اضافه میکنیم تا غذا جا بیفته..نمک غذا را با توجه به نمک کشکمون تنظیم میکنیم تا موقع اضافه کردن کشک شور نشود...
کشک را کمی باز میکنیم ..من معمولا کشک را به جای آب با ماست باز میکنم که خوشمزه تر میشه
قبلاپیاز دومی و بقیه سیر و نعناع را با کمی روغن سرخ کردنی به پیاز داغ ونعناع داغ و سیر داغ تبدیل می کنیم
آش را میکشیم وبا مواد بالا تزیین میکنیم ... آشخاصی که سیرابی خالی پخته نمیخورند این آش را معمولا میخورند...نوش جان

عکسای آش سیرابی در ضمن خانمای کارمند عزیز از زود پز یا آرام پز میتونند استفاده کنند...

Shamimi 2013-07-19 07:23 PM

پاسخ: آش جو وسیرابی

10 :تعداد فایل پیوست
مانا جان,اینم چن تا عکس ازاش سیرابی اراکیها خیلی خوشمزه اس :3:دوستان امتحان کنن{53}فایل پیوست 147253

فایل پیوست 147254

فایل پیوست 147255

فایل پیوست 147256

فایل پیوست 147257

فایل پیوست 147258

فایل پیوست 147259

فایل پیوست 147260

فایل پیوست 147261

فایل پیوست 147262

Shamimi 2013-07-19 07:32 PM

1 :تعداد فایل پیوست
آش جو در اراک با حلوای ارد گندم خورده میشود ویا با شربت شیره ی انگور( روستای هزاوه)تا سرد بودن طبیعت آش جو متعادل بشود{53}فایل پیوست 147263

Sepnta 2013-08-11 11:28 AM

1 :تعداد فایل پیوست
واقعا خوشمزست. عالییییییییییییییی عالییییییییییییییییییییی{2 (6)}

*ati* 2013-12-09 02:25 PM

من تاحالا سیرابی درست نکردم.اگه اضافه اومد میشه تو فریزر نگه داشت .خاصیتشو از دست نمیده؟

ساعت: 08:19 PM بوقت GMT +3.5