تلویزیون آموزشی روزمنو
آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی
روزمنو، محبوب ترین انجمن آشپزی و شیرینی پزی ایرانی

روزمنو، محبوب ترین انجمن آشپزی و شیرینی پزی ایرانی (http://www.roozmenu.com/index.php)
-   مواد اولیه شیرینی پزی خانگی (http://www.roozmenu.com/forumdisplay.php?f=296)
-   -   روغن جدا کننده دست ساز ( برای چرب کردن قالب کیک - غذا و ...) (http://www.roozmenu.com/showthread.php?t=6849)

مهرانه 2013-01-04 09:22 PM

روغن جدا کننده دست ساز ( برای چرب کردن قالب کیک - غذا و ...)

8 :تعداد فایل پیوست
دوستانی که تو کار قنادی دستی داشته باشن می دونند روغن جدا کننده چی هست :3:

ولی برای اطلاع دوستانی که خبر ندارن روغن جدا کننده روغنی هست که معمولا به دو صورت مایع و به صورت اسپری در لوازم قنادیها موجوده روغن جدا کننده به صورت مایع هست که به رنگ روغن مایع زرد رنگ یا با رنگی روشن تر موجوده که ته قالبهای که غالباً تفلون نیستند چرب میشه تا کیک یا غذا یا .... به قالب نچسبه اسپری هم همین کار رو می کنه ولی با قیمت گرانتر از روغن جدا کننده در اختیار دوستان قرار میگیره

ولی روش ساده تر اینه که قالب با کره یا روغن جامدی که کمی شل باشه با برس ته قالب چرب میشه و آرد پاشی و تکاندن مازاد آرد قالب نجسب شده و غذا یا کیک یا .... به قالب نمی چسبه

حالا منظور از روغن جدا کننده دست سازی که خدمتتون روش تهیه شو می خوام بگم تقریبا با روش سوم یعنی چرب و آرد پاشی تقریبا شبیه هست ولی اولا کثیف کاری ارد پاشیدن ته قالب رو نداره دوما اگر در روش بالا قالب خوب آرد پاشی نشه مشکلات بعدی چسبیدن مواد به قالبون هست ولی در این روش با برس کردن مواد جدا کننده دست ساز خودمون با برس به همه جای قالب خیلی راحت کیک یا غذا یا ..... از قالب جدا میشه بدون کثیفکاری و بدون دغدغه و استرس :3:

خوب میریم این روغن معجزه گر رو با هم درست کنیم {4}

مواد لازم برای روغن جدا کننده دست ساز

کره یا روغن جامد به دمای محیط رسیده : 50 گرم

روغن مایع : 50 گرم

آرد : 50 گرم ( آرد می تونه مخلوطی از آرد و کاکائو برای مصارف کیک هم باشه )

طرز تهیه :

کره یا روغن جامد و روغن مایع و آرد رو با هم در ظرفی ریخته با دور کند همزن هم می زنیم تا همه مواد با هم مخلوط شوند

فایل پیوست 108609 فایل پیوست 108610

با دور تند همزن خوب مواد رو همزده تا حجم مواد دو برابر شده و رنگ آن سفید شود

فایل پیوست 108611

روغن جدا کننده را در شیشه در بسته در یخچال نگهداری کنید مایعی که بدست میاد غلظت اون شبیه ماست خامه ای باید باشه نه سفت تر نه شل تر {68}

فایل پیوست 108612

به همین راحتی روغن جدا کننده ما تهیه شد {1}حالا با برس قالب رو چرب کرده و مایع مورد نظرتون ر و داخلش بریزید {1}

من خودم با یک قالبی که زاویه بیشتری داره امتحان کردم واقعا از این روغن راضی بودم بدون چسبیدن به قالب کیکم خیلی صاف و یکدست در اومد {1}{69}

فایل پیوست 108613 فایل پیوست 108614 فایل پیوست 108615 فایل پیوست 108616

مهرانه 2013-01-05 12:25 PM

پاسخ: روغن جدا کننده دست ساز ( مناسب برای چرب کردن قالب کیک - غذا و ...)

نقل قول:

ارسالی توسط aram (473463 ارسال)
مهرانه جون این روغن می تونه برای غذا مثلا ماکارونی قالبی یا ته چین استفاده بشه ؟{2 (6)}

آرام جان بله مي توني استفاده كني هيچ محدوديتي نداره بزودي براي مصرف غذايي هم امتحان مي كنم {1}

مهرانه 2013-01-05 12:30 PM

نقل قول:

ارسالی توسط Tara8930 (473471 ارسال)
مهرانه جون ميشه طريقه نگهدارى اين روغن جداكننده روهم بگى خيلى روش جالبيه٠

خواهش مي كنم تو شيشه در بسته درون يخچال نگهداري كنيد {1}

مهرانه 2013-01-05 04:52 PM

نقل قول:

ارسالی توسط ایلار جون (473483 ارسال)
مهرانه جان عالیه دستت درد نکنه. روغن جامد باید کاملا سفت باشه؟

آيلار جان روغن جامد رو بذاريد شل بشه و به دماي محيط برسه كافيه

مهرانه 2013-01-05 04:56 PM

نقل قول:

ارسالی توسط Sepnta (473500 ارسال)
مهرانه جونم واقعا ممنون من فردا درست میکنم و عکسشو میزارم. فقط یه سوال تاریخ مصرفش چه مدته؟

خواهش مي كنم پريسا جون اگر با كره درست مي كنيد بايد توي يخچال نگهداري بشه به نظر من براي اينكه از سلامتش اطمينان داشته باشيد در حد همين 50 گرم كره درست كنيد يا كمتر تا موقعيكه داريدش مشكلي پيش نمياد

ولي اگر از روغن جامد استفاده مي كنيد لازم نيست تو يخچال نگهداري بشه تاريخ مصرفشم تا موقعيكه استفاده كنيد و تموم بشه

در كل به صرفه تر اينه كه با روغن جامد تهيه بشه ولي چون روغن كاملا جامد در دسترسم نبود از كره استفاده كردم كه در منابع آشپز يهم معمولا براي چرب كردن قالبها از كره استفاده ميشه

ساعت: 02:54 PM بوقت GMT +3.5